2022 Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası Sona Erdi

 2022 Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası Sona Erdi

Türkiye Satranç Federasyonu ve Selçuklu Belediyesi’nin iş birliğinde düzenlenen ve 28 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında 53 takım ve 500’den fazla sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen 2022 Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi.

Selçuklu Belediyesi’nin paydaş olduğu Şampiyonanın ödül töreni Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Satranç Kulübü Başkanı Gülkız Tulay,  Başkan Vekili Aşkın Keleş, Konya Amatör Spor Kulüpleri  Federasyonu (KASKF) Başkanı Remzi Ay, Satranç Federasyonu yetkilileri, antrenörler ve sporcular katıldı.

9 tur boyunca birbirinden heyecanlı ve zorlu maçlara sahne olan Türkiye Satranç Birinci Ligi’nde şampiyon Hukukçu Fenerbahçeliler Spor ve Kültür Kulübü Derneği olurken ikinci Apaydın Satranç ve Spor Kulübü Derneği, üçüncü ise Beyazkale Satranç Evi Spor Kulübü Derneği oldu. Dereceye giren takımlar gelecek yıl bir üst lig olan Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’ne katılma hakkı kazandı.

Türkiye Satranç İkinci Ligi’nde ise şampiyonluğu elde eden takım Seyhan Belediye Spor Kulübü Derneği olurken ikinci Güzelbahçe Altyapı Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği üçüncü Bursa Deneyim Spor Kulübü Derneği dördüncü de Alaçatı Satranç Gençlik ve Spor Kulübü derneği oldu. Dereceye giren takımlar gelecek yıl bir üst lig olan Türkiye Satranç Birinci Lig’ine katılma hakkı kazandı. Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonasında, Emin Doğruay’ın öğrencileri olan Konya Yıldız Satranç Spor Kulübü Türkiye 5.si olarak bir üst ligde yarışmaya hak kazandı.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Tulay: “Mücadele etmek de ödül kazanmak kadar önemli”

Ödül töreninde konuşan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay liglere katılım gösteren tüm takımları tebrik ederek şu ifadelere yer verdi: “Türkiye Satranç Birinci Ligi ve İkinci Ligi ilk günden son güne kadar çekişmeli ve zorlu maçlara sahne oldu. Heyecan hep yüksekti. Mücadele etmek, şampiyon olmak kupa madalya kazanmak kadar da önemlidir. Takımlarımız son ana kadar mücadelelerini sürdürürdüler. Liglerimizde takımlar her yıl daha da güçlenerek yer alıyor, her yıl mücadele daha da zevkli bir hale geliyor. Şampiyon olan ve bir üst lige çıkan takımlarımızı tebrik ediyorum.”dedi.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: “Bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduk”

Sporun her zaman destekçisi olduklarına vurgu yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise,“Türkiye Satranç Federasyonu ile birlikte program yapmaktan çok memnunuz. Satrancı seviyoruz, sporu seviyoruz. Selçuk Belediyesi Spor Kulübü’müz de 15 bin lisanslı sporcumuz var, 200’ün üzerinde de milli sporcularımız var. Kendimize büyük hedefler koyuyoruz. Diyoruz Konya’mızdan inşallah olimpiyatlara sporcu yetiştireceğiz diyoruz. Bu hedefi koyuyorsak, bizim sporun her alanında önde olmamız gerekiyor ve her şartlarda, hem Spor Bakanlığımızda, hem Federasyonlarımızla, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzle birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bu manada tabii ki Satranç Federasyonu’muzla birlikte Konya’mızda yaptığımız bu herhalde dördüncü organizasyon. Bu organizasyona da ev sahipliği yapmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Burada sporcularımız tabii ki birbirleriyle mücadele ettiler, yarıştılar ama 6 takımımız bir üst lige çıkmış olmasına rağmen ve bütün takımlarımızı ayrı ayrı tebrik ediyorum. Burada olmaları zaten çok önemli, değerli. Konya’mızda inşallah güzel anılar biriktirmişlerdir. Konya’mızdan güzel anılarla ayrılacak olmalarını ümit ediyorum. Ev sahipliği yönünden inşallah bir kusurumuz olmamıştır diyorum. Tekrar bu organizasyonun düzenlenmesinde büyük emeklileri olan Satranç Federasyonu Başkanımıza teşekkür ediyorum. Tabii ki onunla birlikte tüm yönetimine, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze, Sayın Valimize, Sayın Genel Müdürümüze, bakanlık nezdinde yaptıkları çalışmalardan ötürü ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah yeni turnuvalarda, yeni şampiyonalarda birlikte olmayı ümit ettiğimizi de ifade ediyorum. Tekrar sizleri Konya’da ağırlamaktan memnun olduğumuzu ifade ediyor, hepinize hayırlı günler, başarılar diliyorum. Sağ olun, var olun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası’nda dereceye giren kulüp ve sporculara protokol tarafından ödülleri takdim edildi.

Konya Bülten

Benzer Haberler