Ecdadın Emanetine Hep Birlikte Sahip Çıkacağız

 Ecdadın Emanetine Hep Birlikte Sahip Çıkacağız

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantısı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başkanlığında yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Altay, 6 Şubat’ta büyük bir deprem felaketine uyandıklarını belirterek, bir kez daha depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

Ecdadın emanetine hep birlikte sahip çıkacağız

Hatay’ın manevi dinamikleri ve simge yapıları olan önemli bir şehir olduğuna dikkat çeken Başkan Altay, bunlardan birisinin de 638 yılında Hz. Ömer’in komutanlarından Ebu Ubeyde bin Cerrah tarafından bugünkü Türkiye sınırları içerisinde inşa edilmiş ilk cami olan Habib-i Neccar Camisi olduğunu hatırlattı.

Depremle birlikte yerle bir olan Habib-i Neccar Cami’sinin Müslümanlar ve ülke açısından büyük bir manevi öneme sahip olduğunu anlatan Başkan Altay, “Konya, Antakya’da gönülleri fetheden bir şehir oldu. Kimi görseniz Konyalıyım dediğinde önce size sarılıyor, hayır duası yapıyor ve teşekkür ediyor. Bu teşekkür tüm Konyalılara ait. Hatay-Konya kardeşliğini taçlandırmak adına Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile Kültür ve Turizm Bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Habib-i Neccar Cami’sini yapma konusunda bir uzlaşıya vardık. Kültürel mirasımız Habib-i Neccar Cami’sini Konya olarak restore etmek istiyoruz. Hayırlı haberi tüm dünyaya vermek için heyecan duyuyorum. Ecdadın emanetine hep birlikte sahip çıkacağız inşallah. Allah’ın izniyle bu da Konya’ya nasip olacak. Meclisimizden yetki alıp gerekli protokolleri yaparak bir an önce rölevesine başlamayı istiyoruz. Habib-i Neccar Cami’sini ayağa kaldırarak inşallah ilelebet bir Konya eseri olarak insanlığa, Müslümanlara hizmet etmesi için çaba sarf edeceğimizi buradan tüm Konya halkına ilan etmiş olalım. Biz bunu üstlendik ama tüm Konya’nın bir tuğla bile olsa katkıda bulunmasını arzu ediyorum. Çünkü bu bir şereftir. 638 yılında yapılmış bir caminin restore edilip ayakta kalmasına katkı sağlamak her zaman nasip olmaz. Bu şerefi de hep birlikte paylaşmayı arzu ediyorum” açıklamasını yaptı.

Konya Bülten

Benzer Haberler