Konya’da “İklim ve Çevre Çalıştayı”

 Konya’da “İklim ve Çevre Çalıştayı”

Konya Büyükşehir Belediyesi Koordinasyonunda; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, merkez Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri tarafından “2023 Yılı Türkiye Çevre Haftası Konya Etkinlikleri” dolayısıyla “İklim ve Çevre Çalıştayı” düzenlendi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde başlayan çalıştayın açılışında konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hülya Şevik, çevre konusunda okullarda çevre bilincini geliştirmek, farkındalığı artırmak, çevrenin korunması ve kirliliğinin önlenmesiyle ilgili çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Gelecek nesillere daha sağlıklı yaşanabilir bir dünya bırakabilme adına çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Şevik, katkısı olan herkese teşekkür etti.

“KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞUN FARKINDAYIZ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş da tüm insanlığı etkileyen en önemli sorunlardan birisinin küresel iklim değişikliği olduğunu anımsatarak, “Ülkemizin Paris İklim Anlaşmasına taraf olması ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘2053 Net Sıfır Karbon Emisyon Hedefi ve Yeşil Kalkınma Devrimi’ doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşmak adına Konya Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Sürdürülebilir bir çevre için iklim değişikliğiyle mücadelemizi ve yeşil enerji yönetimi konusundaki projelerimizi büyük bir hızla sürdürüyoruz” diye konuştu.

Bu kapsamda Konya İklim Değişikliği Eylem Planı çalışmalarının büyük oranda tamamladığını aktaran Uzbaş, “Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde iklim değişikliği ile mücadele kapsamında; atık yönetimi, Sıfır Atık, yeşil enerji, su ve atık su yönetimi, mor şebeke, tarımsal destekler, bisiklet yolları, akıllı ulaşım,  karbon ayak izinin hesaplanması ve azaltılması, ekolojik koridor, hava kalitesinin iyileştirilmesi ve gürültü bariyerleri gibi birçok alanda önemli çalışmalar yapıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız İklim ve Çevre Çalıştayı ile de bu alandaki çalışmalarımıza bir yenisini daha eklemiş olacağız” dedi.

İklim ve çevre konusunda örnek faaliyetleri bulunan il ve ilçe belediyeleri, Konya’daki kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı çalıştayda; iklim değişikliğiyle mücadele, Sıfır Atık uygulamaları ve enerji verimliliği gibi alanlarda yürütülen uygulamalara değinilecek.

“İklim ve Çevre Çalıştayı” 6 Haziran Salı günü sona erecek.

Konya Bülten

Benzer Haberler