Konya’da Türk Dünyası Müzikleri Yankılandı

 Konya’da Türk Dünyası Müzikleri Yankılandı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliğiyle Yeni Gün Nevruz Bayramı Halk Çalgıları Konseri gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen konserin açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk dünyasında baharın müjdecisi Nevruz ile yeniden canlanmaya başlayan doğanın; bolluğu, bereketi, dirliği, sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı, dostluğu ve barışı simgelediğini belirtti.

KONYA’DA OLDUĞUMUZ İÇİN ÇOK HEYECANLIYIZ

TÜRKSOY olarak Nevruz geleneğini gelecek kuşaklara aktarmak için 1993 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında kutlamalar düzenlediklerini aktaran Kaseinov, “30’a yakın ülkede 150’den fazla konser düzenledik. Binlerce kişiyle birlikte Nevruz’un coşkusunu yaşadık. Şimdi sıra Konya’da. Kadim şehir Konya’ya ilk defa geliyoruz. Bu nedenle çok heyecanlıyız. Konsere ev sahipliği yapan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

 

VALİ ÖZKAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR ETTİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, “Tarihimizle, medeniyetimizle buluşmak önemli. Hele büyük Türk milletinin değişik unsurlarının tarihin değişik alanlarında biriktirmiş olduğu kültür ve medeniyetle buluşmak çok önemli. Kültürümüzde, medeniyetimizde Türk tarihiyle buluşmanın en önemli mecralarından birisi musikidir, sanattır. Böylesine uluslararası alanda ve Türk toplulukları içinde bütün önemli özelliklerimizi, güzelliklerimizi barındıran sanatseverlerin taşımış olduğu bu ziyafeti bizlere sundukları için Büyükşehir Belediyemize ve TÜRKSOY’a çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası tarafından Türkiye, Kırgızistan, Azerbaycan, Moldova ve Kazakistan gibi kardeş ülkelerden müzik motiflerinin yer aldığı unutulmaz bir müzik ziyafeti gerçekleştirildi.

Programa; Azerbaycan Eski Ekonomi Bakanı, Milletvekili Nejat Guliyev, Konya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Şakir Uslu ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu ile çok sayıda davetli katıldı.

Konya Bülten

Benzer Haberler