Timav 9.Geleneksel Hikaye Yarışması’nın Ödülleri Sahiplerini Buldu

 Timav 9.Geleneksel Hikaye Yarışması’nın Ödülleri Sahiplerini Buldu

Selçuklu Belediyesi’nin destekleriyle Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) tarafından organize edilen ve ulusal çapta imam hatip liselerinde eğitim gören öğrencilerin katılımı ile bu yıl 9’ncusu gerçekleştirilen Geleneksel Hikaye Yarışması’nın ödül töreni Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ödül törenine Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük,  Konya İl Müftü Yardımcısı Abdullah Yalman ve Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Karabacak, TİMAV Yönetim Kurulu Üyeleri, eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program protokol konuşmaları ve ödül töreniyle devam etti.

TİMAV Genel Başkanı Öksüz: “İmam Hatip nesli her dönem değerlerine sahip çıkan bir nesildir”

İmam Hatiplerin her dönem kendi hikayesini yazacak potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz: “Herkesin, her milletin, her topluluğun bir hikayesi var. Ama bazı topluluklar, bazı milletler kendi hikayelerini kendileri yazar.Bazılarının hikayelerini de başkaları yazar. İmam Hatip nezdinde yapmış olduğumuz bu hikaye yarışmasının temelinde bu ruh hali yatıyor. İmam Hatip nesli kendi hikayesini yazabilen bir nesildir. Türkiye olarak kendi hikayemizi yazabiliyorsak ve kendi hikayemizin öznesi olabiliyorsak onu da bir İmam Hatiplinin liderliğinde, öncülüğünde ve önderliğinde yazabiliyoruz.  Allah ondan razı olsun.” dedi.

“Din adına pert kayıtları olanların imam hatiplere hasarlı demek ne haddinedir  ne hakkınadır.”

Son dönemde toplumda bir  “z kuşağı” tanımının yapıldığını ve bu kuşağının ilgi alanlarının farklılaştığını ifade eden bir yaklaşım olduğunu ifade eden Öksüz:” Bu kuşağın sorumluluk almadığından bahsediliyor, bu kuşağın büyükleri ile iletişim kurmasında problem yaşadığından bahsediliyor, inanç değerlerinin ciddi manada deforme olduğundan bahsediliyor. İşte İmam Hatip nesli  burada ve hikaye kitaplarınızda da olduğu gibi İmam Hatip nesli tüm bilinç ve sorumluluğuyla değerlerine sahip çıkıyor. Geçtiğimiz gün bir televizyon kanalında din insanı formatında bir kişi “Çoluk çocuklarınızı İmam Hatiplere göndermeyin, düz liselere gönderin, daha az hasar alırlar” diyor ve bunu da bir din insanı formatıyla söylüyor.  Din adına pert kayıtları olanların imam hatiplere hasarlı demek ne haddinedir, ne hakkınadır. Ben de sizlere bu vesileyle iyi ki İmam Hatiplisiniz, iyi ki İmam Hatipliyim, iyi ki tüm evlatlarım İmam Hatipliler. İnşallah önümüzdeki yıllarda da iyi ki İmam Hatipliler kendi hikayelerini yazmaya , Türkiye’de üniversite yerleştirmelerinde, lise yerleştirmelerinde birincilikler elde etmeye rekor kırmaya devam edecekler. Yine İmam Hatiplerin hem ümmetin, hem insanlığın, hem de kendisini öldürmeye gelenlerin kendisinde dirilen insan olmaya devam edeceklerini canı gönülden ifade edebiliyorum. Bugüne kadar hikaye yarışmalarımızın kurumsallaşarak, gelişerek, büyüyerek devamında katkı ve emeklerinden dolayı öncelikle hikaye yarışmamıza katılan tüm öğrencilerimize, organizasyonu yapan tüm ekibimize ve özellikle de program ve proje ortağı olarak sürekli desteğini yanımızda hissettiğimiz Selçuklu Belediyemize ve Selçuklu Belediyemizin hükmü şahsiyetinde Ahmet Pekyatırmacı başkanımıza şükranlarımızı teşekkürlerimizi sunuyorum. “ diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Büyük: “Geleceğin büyük yazarları bu koltuklarda oturuyor”

Zor zamanlarda konuşanların hep İmam Hatipliler olduğunu ifade eden Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük: “ Dinimizin ilk emri olan “Oku”yu anladıktan sonra okumanın ne olduğunu anlatmaya gerek yok. Siz onu en güzel şekilde biliyorsunuz.  Okuyan insanın yazması, yazan insanın da konuşması gerekiyor.  Böyle bir nesil zor zamanda konuşacak zor zamanda ortaya çıkacak. İşte siz onlardan birisiniz. Ben hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyor, kutluyorum . İnanıyorum ki geleceğin büyük yazarları bu koltuklarda oturuyor. Bu başlangıç bu temel atma önemli bir temel atmadır, çok değerlidir.İnşallah önümüzdeki yıllarda buradan ulusal, uluslararası alanda yazarlar, şairler ortaya çıkacak ve İmam Hatip nesli olarak Türkiye’nin zor zamanında ya destek vermem gereken yerde görevimi yapıyorum şuuru samimiyeti ve başarısıyla görevini yapmış olacak. Emeği geçen herkese ben teşekkür ediyorum.” dedi.

Meram Belediye Başkanı Kavuş,“İmam Hatip neslinin tek derdi vatanına hizmet etmek”

Güzel bir nesil yetiştiğine vurgu yana Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da konuşmasında şu sözlere yer verdi; ” Türkiye’nin bir çok yerinde hikaye yazan gençlerimiz var. Böyle bir dönemde, elektronik ortamda, dijital çağda böyle bir zamanda hikaye yazmak, bununla ilgili dertlenmek ve yarışmaya göndermek bizim neslimizin ne kadar güzel bir nesil olduğunun en büyük ispatlarından bir tanesi. Bu ülkede imam hatipliler; annesini babasını sevip sayan, mahallesindeki komşusuna hürmet edip onların ihtiyacını gideren, Allah’ını, Peygamberini bilen, hak hukuk dahilinde helal haram  kaygısıyla, vatanına milletine olan sorumluluğunu hangi görevde bulunursa bulunsun  layıkıyla yapmaya çalışan bir nesildir. İmam Hatip nesli Allah korkusuyla bugün bizlerin olduğu gibi hizmet etmeye çalışmaktan başka bu ülkeye başka hiçbir şey yapmadı. Yani zerre miktar, tırnağımızın ucu kadar bile bu ülkeye bizden bir zarar gelmedi. Hizmet etmekten başka, vatan millet için en ön saflarda koşmaktan başka işimiz olmadı. Yıllarca İmam Hatipliler ile uğraşıldı,  İmam Hatip nesli dinini, Allah’ı, Peygamberi yalın bir şekilde başka hiçbir yancı bir kuvvete bağlı kalmadan öğrenen bir nesil olduğundan bazı grupların hiçbir zaman işine gelmedi. Bugüne kadar uğraşanlar olduğu gibi bundan sonrada uğraşanlar hep olacak. Cumhurbaşkanımızdan başlayıp, bakanlarımızdan, bakan yardımcılarımızdan, vekillerimizden, başkanlarımızdan tutun ülkemize hizmet aşkıyla çalışan nesle baktığınız zaman çoğunluğu İmam Hatipli. Okullar arası ayrımcılık yapılmasını biz kabul etmiyoruz. Tüm okullar bizim okullarımız, çocuklar bizim çocuklarımız. Nerede okursanız okuyun, vatanına milletine bağlı, Allah’ını, Peygamberini ver kitabını bilen ve bu düsturda yaşayan insanlar olmaktır. İyi ki varsınız. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırmacı: “ Bizim milletimiz hep kendi hikayesini kendisi yazmıştır”

Sözlerine “Bizim milletimiz hiçbir zaman hikayesi yazılan bir millet olmadı, kendi hikayesini yazdı” diyerek başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: “Yakın geçmişimizde maalesef bizim hikayemizi yazmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar. Başarılı olamamalarının sebebi bu. İmam Hatip neslinin en büyük savunucusu, en büyük dava insanı da şu anda Amerika’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Dünya beşten büyüktür diyor ve bütün dünyaya sesleniyor biz kendi hikayemizi kendimiz yazıyoruz diyor ve bu hikayeyi yazarken de bütün dünyaya bunu anlatırız diyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde burada bugün görev alıyor olmaktan, bugün sizinle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu onuru gururu ifade etmek isterim.  İyi ki var. Rabbim başımızdan eksik etmesin, hizmetlerini görevlerini daim etsin diye dua ediyorum. Bizim davamız hakkı temsil etmek, hakkı tutup yükseltmek. Onun için bizim kimseyle bir kavgamız, telaşımız yok. Bütün mücadelemizde adaleti savunuyoruz, hakkı Allah’ın kanunlarını savunuyoruz ve bu manada bütün yeryüzü coğrafyasına hakkı, adaleti getirmek, bu düzeni devam ettirmek için üzerimize ne düşerse onu yapmanın gayreti çabası içinde olmak istiyoruz. Bizi belli bir coğrafyaya hapsetmek istediler, bizi belli bir sınırın içinde tutmak istediler ama bugün elhamdülillah artık bizim sınırlarımız yeryüzü coğrafyası.  Bütün yeryüzü coğrafyasında Türk milletinin, Müslümanların İslam’ın izleri var ve gururla bu işleri devam ettiriyoruz gururla bu izleri taşıyoruz.” dedi

 “İmam Hatip nesli her alanda bizi temsil etmeye devam edecek”

Pandemi şartlarına rağmen bu yarışmanın düzenlenmesinin oldukça önemli olduğuna değinen Başkan Pekyatırmacı: “TİMAV hikaye yarışması geleneksel leşti dokuzuncusu düzenleniyor bu zamana kadar bu yarışmaların düzenlenmesinde başta TİMAV başkanımızın ve ekibinin çok büyük gayretleri ve çabaları var.  En zor şartlarda bile yılmadan bu yarışmaları devam ettirdiler, gençlerimize ulaştılar. 200 katılımla bu yarışma gerçekleşmiş daha henüz pandemi bitmedi  pandeminin bu şartlarına rağmen gençlerimizin bu kadar yoğun bir katılımla bu yarışmaya teveccüh göstermeleri bizi ayrıca memnun etti. Tekrar TİMAV genel başkanımıza ve ekibine bu gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yarışmaya katılan bütün öğrencilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yarışmada derece alan öğrencilerimize ödül vereceğiz ama bizim gözümüzde bütün öğrencilerimiz aslında derece almış vaziyette hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum Rabbim gayretlerinizi,azimlerinizi artırsın” dedi.

Dokuzuncusu düzenlenen TİMAV Hikaye Yarışmasında dereceye girenler şu şekilde ;

Hazal Türk – Ordu – Gölköy AİHL’den   “RAHMİ’NİN YÜZÜNDEKİ GÜLÜMSEME” adlı öyküsüyle birinci .

Saliha Zeliha Çekiç – İstanbul – Şehit Şirin Diril Kız AİHL’den   “HİÇBİR ŞEY DEĞİŞTİ Mİ?” adlı öyküsüyle ikinci ,

Yunus Emre Gençelli  Afyonkarahisar  Hattat Ahmet Karahisari AİHL’den  “KORONA GÜNLERİNDE UMUT” adlı öyküsüyle üçüncü oldu.

Ayrıca yarışmada 5 mansiyon ödülü de takdim edildi.

Konya Bülten

Benzer Haberler