Zekai Kaplan Klasik Türk Musikisine Âşıktı

 Zekai Kaplan Klasik Türk Musikisine Âşıktı

Üstat Müzisyen Zekai Kaplan vefatının 31. sene-i devriyesinde Konya Ayınlar Ocağının düzenlediği vefa programında anıldı. İl Halk Kütüphanesi Salondaki etkinlikte Tasavvuf Mûsikisi Topluluğu İdarecisi Ahmet Çalışır, Meram Anadolu Lisesi Müdürü Müzisyen Mehmet Emin Karataş ve Konya Barosu Eski Başkanı Avukat Hasip Şenalp merhum Kaplan ile ilgili hatıralarını anlattı.

Programın açılış konuşmasını yapan Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü Konya kültürüne musiki alanında önemli hizmetleri olan merhum Zekai Kaplan hocanın önemli eserleri topluma kazandırmanın yanında çok değerli talebeler yetiştirdiğini söyledi.

Merhum Kaplan’ın kendi sesinden mûsiki dinletisi ve fotoğraf gösterimiyle devam eden programın ilk konuşmacısı Ahmet Çalışır akademik anlamda musiki eğitimi almamış olmasına rağmen Zekai hocanın yönlendirmesiyle eğitimini tamamlayıp gelişimini sağladığına vurgu yaparak “Zekai Hocamız çok önemli eserleri okuyarak yaygınlaştırdı, dilimize yerleştirdi. Hocamın büyüklüğü de buradadır. Hassas, zarif ve kırılgan kişiliğe sahip bir insandı” dedi.

Merhum Zekai Kaplan’ın Mûsiki aşkı ile dolu derya ve bir o kadar da tevazu sahibi bir insan olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Mehmet Emin Karataş’da “Hocamız çok genç yaşta, henüz elli yaşındayken aramızdan ayrıldı. Ondan öğreneceğimiz daha çok şey vardı” dedi.

Zekai Kaplan’ın çelebi karakterine sahip müstesna bir insan olduğunu anlatarak sözlerine başlayan Hasip Şenalp ise “Ben 1967’li yıllarda üniversite talebesiyken onun beni bulmasıyla münasebetimiz başladı. Haftada hem mûsiki hem İrfan toplantıları yapardı. Klasik Türk musikisine ve Türk İslâm medeniyetine âşıktı. Hem alaylı hem de mektepliydi. Hiç bilinmeyen eserleri bulup getirir, erbaplarıyla çalışır, notaya döker ve topluma kazandırırdı” diye konuştu.

Programın sonunda Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü konuşmacılara ve Kaplan ailesinin fertlerine kitap takdiminde bulundu.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler