2019 Yılının ” Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” Ödülleri Takdim Edildi

 2019 Yılının ” Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” Ödülleri Takdim Edildi

Türkiye Yazarlar Birliğinin 1981’den beri gerçekleştirdiği geleneksel, ‘’yazar, fikir adamı ve sanatçıları’’ ödülleri bu sene de sahiplerini buldu. 2020 Ocak ayında açıklanan ödül sahiplerine ödülleri 10.12.2020 tarihinde takdim edildi.

Etkinlik kapsamında; yıl içinde yayınlanan, kültür, sanat, edebiyat ve fikir alanında katkı sunan eser sahiplerinin ödüllendirilmesi yer alıyor.

2019 YILI ÖDÜL SAHİPLERİ KONYA’DAN

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB Genel Merkezinde 01.01.2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısında ödül alan isimleri kamuoyuna duyurmuştu. Türkiye Yazarlar Birliğinin 2019 yılının “Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” ödüllerini Konya’dan kazanan isimler;

Denemede: Muammer ULUTÜRK, Fotoğrafname kitabıyla  ( Hece Yayınları), Şehir Kitaplarında: Mehmet Ali KÖSEOĞLU,  Menteşedeki Muğla eseriyle ( Çizgi Kitabevi Yayınları) Kültür ve sanat hayatına uzun süreli katkılarından dolayı;  Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ,  üstün hizmet ödülüne değer bulundu.

‘’AMAÇ YAZARLARI DESTEKLEMEK VE TEŞVİK ETMEK’’

Arıcan, 1981’de başlayan ve artık geleneksel hale gelen ödüllerin amacının ise, yazarları ve eserlerini tanıtmak, bu yöndeki çabaları, çalışmaları desteklemek, eser sahiplerini teşvik ve taltif etmek olarak açıkladı. Türkiye Yazarlar Birliği’nin Türkiye’de en fazla üyeye sahip, etkili bir yazar kuruluşu olduğunu belirten Başkan Arıcan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadim medeniyetimizin ortak değerlerini korumakla kalmayıp 41 yıllık deneyim ve tecrübesiyle bu değerleri yeniden yorumlayarak yurt dışında ve ülkemizin dört bir yanında okuryazar buluşmaları, imza günleri, konferanslar, kültür yayınları, paneller, sempozyumlar, şiir şölenleri, tarih, kültür, edebiyat sohbetleri, kültür kervanları, ulusal ve uluslararası kongreler düzenlemektedir.”

TYB ÖDÜLLERİ YALNIZCA BİR KERE VERİLİYOR

Ödüller; Yaşayan ve içinde bulunduğumuz yıl içinde eseri yayınlanmış olan bir şaire, yazara, görsel sanatlar alanında özgün çalışması bulunanlara veriliyor. Ödülü bir kez alan kişiye tekrar ödül verilmediği gibi TYB Yönetim Kurulunda, ödül seçici kurulunda bulunanların eserleri değerlendirmeye alınmıyor. TYB’nin verdiği ödüllerin maddi yönü bulunmasa da; Tarafsız,  itibarlı, saygın ve düzenli ödül olması nedeniyle kamuoyu tarafından da takdir edilmekte, yayıncılık dünyasında ise önemli bir referans kaynağı oluşturmaktadır. Ayrıca, Yönetim kurulumuzca, yılın yazar fikir adamı ve sanatçıları değerlendirmesi yapılırken aynı zamanda “Üstün Hizmet Ödülleri” verileceklerin de isimleri belirlenmektedir. Üstün hizmet ödülleri; Ülkemizde ilim, kültür, sanat, tarih, edebiyat ve düşünce alanında olağanüstü gayret ve çalışmaları bulunan şahsiyetlere, şükran ve minnet borcumuzun bir ifadesi olarak verilmektedir.”

 

Konya Bülten

Benzer Haberler