5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Kapanışı, SÜ’de Yapıldı

 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Kapanışı, SÜ’de Yapıldı

9 – 18 Ağustos 2022 tarihleri arasında Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları, Selçuk Üniversitesi 15 Temmuz Stadyumu’nda gerçekleştirilen kapanış töreni ile son buldu. Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy’un da katıldığı programa sporseverlerin ilgisi bir hayli fazlaydı.

Türkiye’nin ev sahipliğinde Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’na 56 ülkeden 24 branşta 4 bin 200 sporcu katıldı. Organizasyonda milli sporcular; 145’i altın, 107’si gümüş ve 89’u bronz olmak üzere toplamda 341 madalya alarak oyunlar rekoru kırdı. Türkiye’yi 158 madalya ile Özbekistan ve 133 madalya ile İran takip etti.

Selçuk Üniversitesi 15 Temmuz Stadyumu’nda düzenlenen kapanış programına Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, çok sayıda ülkenin resmî delegasyonu, vatandaşlar ve sporcular katıldı.

Tören, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesiyle başladı. Daha sonra oyunlara katılan ülkelerin sporcuları, geçit törenine katılarak stadı selamladı. Protokol konuşmalarının ardından Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslami Dayanışma Spor Federasyonu bayrağını Prens el-Faysal’a teslim etti. Kapanış seremonisi, ışık ve havai fişek gösterilerinden sonra sanatçı Kubat’ın konseriyle sona erdi.

Konya Bülten

Benzer Haberler