56.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Konya’da Başladı

 56.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Konya’da Başladı

72.4 Kilometrelik Spor Toto Konya – Konya Etabının Birinci Ayağını Rally Cylıng Takımın Dan Arvıd De Kleıjn Kazandı 56.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na Yarın Koşulacak 144.9 Kilometrelik Turkısh Aırlanes İkinci Ayak Konya – Konya Etabı İle Devam Edilecek

Yoğun Kar Yağışı Ve Kış Şartları Nedeniyle İptal Edilen Nevşehir-Kapadokya Etabından Sonra Konya’ya Gelen Takımların Son Hazırlıklarının Tamamlanmasıyla 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u Spor Toto Konya-Konya Etabı İle Başladı.

72.4 Kilometrelik Spor-Toto Konya-Konya Etabının Birinci Ayağını Rally Cycling Takımından Arvid De Kleijn 1.35.38 İle Kazandı. İkinciliği Uno-X Pro Cyling Takımından Kirstoffer Halvorsen, Üçüncülüğü De Delko Takımından Pierre Barbier Elde Etti.

Kapadokya’da Kış, Konya’da Güzel Hava

İki Gündür Kar Yağışının Dinmediği Kapadokya’dan Ani Transferlerle Konya’ya Gelen Sporcular Burada Güzel Bir Hava İle Karşılaştılar. 25 Takımdan Etap Öncesi Geleneksel Panoya İmza Atıp Start Noktasına Gelen 172 Bisikletçi 1’inci Ayak Spor-Toto Konya-Konya Etabı İçin Start Aldı.

Mevlana Kapıdan Start Verildi

172 Sporcu 4 Kilometresi Fo-Depar (Nötr) Olarak Geçilen Etaptan Sonra 72.4’üncü Kilometrede Gerçek Mücadeleye Başladılar.

İlk Kilometreler Kontrollü Koşuldu

Bisikletçiler Ufak, Ufak Yaptıkları Ataklarla Birbirlerini Denemeye Başladılar. Ancak Bu Ataklar Kontrollü Olarak Gerçekleştiği İçin İlk Kilometrelerde Ciddi Kaçışlar Göremedik. Öne Çıkan Bisikletçilerin Gözü İse Hep Arkadaydı. Böylelikle Kendilerinin Takip Edilip Edilmediğini De Gözlemlediler.

10 Kilometreden Sonra İki Sporcu Kaçtı

172 Sporcu 10’uncu Kilometreyi De Toplu Olarak Kat Ettiler. Bu Esnada Peloton’dan (Ana Grup) İki Sporcu Atak Yaptı. Bingoal Pauwels Sauches Takımından Sean Debie İle Abloc Ct Takımından Ivar Slik Atak Yaptı.

Ara Yavaş Açıldı

İki Sporcu Önce 8 Saniye Ardından 40 Saniye Sonrada 55 Saniye Kadar Arayı Açtı. Peloton Bu İkiliyi İlk Prim Kapısına Kadar Bırakmaya Kararlı Görünen Bir Tempo Yaptı. Bu Arada Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı Da Bu İkiliyi Yakalama Adına Tempo Yapmaya Başladı. Fakat Parkurun Son Derece Rüzgârlı Oluşu Temposunu İyice Yavaşlattı.

Hava Soğuk Ve Rüzgârlı

Bisikletçiler 72.4 Kilometrelik Etapta Mücadelenin Yanı Sıra Soğuk Ve Rüzgârlı Bir Havada Pedal Çevirdiler. Rüzgârın Önden Ve Savruk Biçimde Esmesi Onların Temposunu Büyük Ölçüde Etkiledi. Üzerlerine Giydikleri Kışlık Kıyafetler Onların Ağırlığına Bir Ağırlık Daha Katan Cinstendi.

Salcano Sprınt Kapısını Sean Debıe Geçti

Etabın İlk Sprint Primi 36’ıncı Kilometrede Gerçekleşti. Salcano Sprint Primini Aynı Zamanda Bir Sprintçi Olan Sean Debie Kazanırken 150 Euro’nun Da Sahibi Oldu, İkinciliği Ivar Slik Alırken O Da 100 Euro Almaya Hak Kazandı. Üçüncülüğü De Salcano Sakarya Takımından Vitaly Buts Elde Etti O Da 80 Euro’yu Almaya Hak Kazandı.

Zaman Farkı Sürekli Değişti

Etabın Başından Beri Diyebileceğimiz Öndeki İkili Sprint Kapısını Geçtikten Sonra Değişen Zaman Farkları İle Gelgit Yaşadılar. Zaman Zaman 1 Dakikanın Üstüne Çıktı, 40 Saniye Ve 30 Saniyeye Düştü. Bu Farklara Rağmen İkili Etabın Tırmanış Kapısına Doğru Pedal Çevirmeye Başladılar.

Tırmanış Kapısını Ivar Slık Geçti

Etabın 3’üncü Kategoriden Değerlendirilen Tırmanış Primi 53’üncü Kilometrede Gerçekleşti. Prim Kapısını Abloc Takımından Ivar Slik Geçti Ve 3 Puanı Hanesine Yazdırırken Yarınki Etapta Turkish Airlines’ın Sponsorluğundaki Kırmızı Mayoyu Giymeye Hak Kazandı. İkinciliği Bingoal Pauwels Sauces Takımından Sean Debie Kazandı Ve 2 Puan Aldı. 3’üncülüğü De Salcano Sakarya Takımından Vitaly Buts Elde Etti Ve 1 Puanın Sahibi Oldu.

Türkiye Güzellikleri Priminide Slık Aldı

Oğuzhan Tiryaki Kapıyı Üçüncü Geçti

Etabın Son Prim Kapısını Yine Ivan Slik Geçti. Türkiye Turizm Tanıtım Ve Geliştirme Ajansının (Tga) Sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Adı Altındaki Beyaz Mayo İçin Yapılan Mücadelede Slik Avantajlı Duruma Geçti.  Prim Kapısını İkinci Olarak Debie Geçerken, Üçüncülüğü Spor Toto Takımından Oğuzhan Tiryaki Elde Etti.

Son 10 Kilometreye Girilirken Fark Kapandı

Öndeki İkili Ve Peloton Arasındaki Zaman Farkı Gittikçe Kapanmaya Başlarken Etabın Son 10 Kilometresine De Girilmiş Oldu. Artık Yavaş Yavaş Sprintler Yerlerini Sağlamlaştırmaya Başlarken Aradaki Zaman Farkı Da İyice Azaldı.

İkinci Etap Yine Konya’da

  1. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun İkinci Ayağı Yine Konya’da Gerçekleşecek. 144.9 Kilometrelik Turkish Airlines Konya-Konya Etabının Startı 11.15’te Verilecek.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler