61. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Programı

 61. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Programı

Bu yıl Korona Virüs nedeniyle kısıtlı olarak yapılacak şenliklerde Temsili Hocalık görevini ünlü sanatçı ve sunucu Şoray Uzun üstlenirken, etkinlikler Sosyal Mesafe Kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilecek.

5-10 Temmuz Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Programı Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

 

Bu yılki 61.’inci Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nde temsili Nasreddin Hoca’yı ünlü sanatçı ve sunucu Şoray Uzun canlandıracak. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya basın toplantısında yaptığı konuşmada  “Bilindiği gibi 61 yıldır devam eden ve her yıl dolu dolu içeriğiyle şehrimizde bambaşka bir hava estiren şenliğimizde; bu yıl maalesef Covid 19 (Koronavirüs) tedbirleri kapsamı nedeniyle, biraz daha kısıtlı bir program gerçekleştireceğiz. Bu kısıtlı programla ilgili olarak Belediye Meclisimiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın katılımıyla yaptığımız toplantıda böyle bir karar alarak uygulamaya geçtik. Ülke olarak yaklaşık 4 aydır yaşadığımız bu pandemi sürecinde; salgının büyük oranda ölümlere yol açtığı ülkelerle mukayese ettiğimizde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun koordinasyonunda gerek sağlık sistemi açısından, gerek dikkatli takip ve sürecin çok iyi yönetilmesiyle şükürler olsun ki, koronavirüsü kontrol altına aldığımızı ifade edebiliriz. Ancak bu süreçte yerel yönetimler olarak bizlere ve vatandaşlarımıza önemli görevler düşmektedir. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle Yeni Normal olarak addettiğimiz bu günlerde, kısıtlamalar gevşetilmiş olsa bile korona gerçeği hayatımızda yer almaktadır. Her ne kadar salgının yayılması kontrol altına alınsa da, son günlerde yeniden artan vaka sayıları nedeniyle ve vaka sayısı sıfırlanmadan ya da kanıtlanmış bir tedavi bulunmadan toplu etkinlikler yapmak sıkıntılar doğuracaktır. Bu nedenle şenliğimizde yapacağımız bir konserde, ya da bir etkinlikte, çevre şehirlerden ve köylerden gelebilecek geniş bir kitle, yeniden bir salgının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Çünkü bu tür etkinliklerde sosyal mesafeye de pek dikkat edilemeyeceği için Allah korusun çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca; diğer ülkelerde salgın oranının yüksek olması sebebiyle yabancı halk dansları gruplarını, karikatür sanatçılarını bu süreçte şenliğimize davet etmek büyük bir risk oluşturur. Belediye olarak; 61.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nin tüm organizasyonlarını, konser verecek sanatçılardan, tiyatro gruplarına, yabancı ülkelerden gelecek konuklarımıza, etkinlik alanlarına kadar her etkinliğimizi bu pandemi sürecinden önce planlamıştık. Bu nedenle, kontrollü sosyal hayat içerinde olduğumuz şu zor günlerde; sosyal, kültürel etkinliklerin yapılması, hepimiz açısından sancılı ve sıkıntılı bir sürecin yeniden başlamasına sebebiyet verebilir. Akşehir’imiz tarıma ve meyveciliğe dayalı bir ekonomiye sahip. Şenlik nedeni ile bulaş riski artabileceğinden, Allah göstermesin herhangi bir karantina durumunda çiftçimiz ve ona bağlı olan esnafımızda zor durumda kalacaktır. Bunun vebalinde kalmamak için, hiç yapmamaktansa kısıtlı bir şekilde şenliğimizi yapmaya karar verdik” diye konuştu.

 

 

Başkan Akkaya; 5 Temmuz tarihinde başlayacak şenliğin ilk gün detayları hakkında bilgi vererek “Ben şenliğimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Akşehir’imizin tanınmasına, Nasreddin Hocamızın yad edilmesine katkı vermesini ümit ediyorum. Özellikle de hemşerilerimizin ve şenliğe katılacak misafirlerimizin bilhassa sosyal mesafe kurallarına uymalarını, maske takmalarını istirham ediyorum. Şehrimizi tanıtalım, hocamızı yad edelim, hocamızla ilgili bütün dünyaya ve ülkemize sesimizi duyuralım derken pandemi sürecine problem oluşturacak bir şeye neden olursa bu gerçekten bizleri üzer, Akşehir’imizi üzer. Akşehir’imiz entelektüel ve bilinçli bir insan topluğuna sahip. İnşallah ben buna hassasiyetle uyacaklarına inanıyorum. Şenliğimizi tamamen iptal etmeyerek bu şekilde program oluşturmamızda ki sebeplerden bir tanesi de Akşehirli hemşerilerimize güvenimizin tam olmasıdır. Şenliğimizin kazasız belasız tamamlanmasını temenni ediyorum. Şenliğimize destek veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne, Akşehir Kaymakamlığı’na, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na, Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne, Nasreddin Hoca Vakfı’na, NİDA-DER’e, Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’ne, Şehr-i Beyza Gençlik Derneği’ne katkı vermelerinden dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Şenliklerimizde Akşehir birlik beraberlik olma yolunda güzel bir tablo sergiliyor, ben bu anlamda mutlu oluyorum” dedi.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler