750. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri Şeb-İ Arus İle Sona Erdi

 750. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri Şeb-İ Arus İle Sona Erdi

Bu yıl “Vuslat Vakti” temasıyla gerçekleştirilen Hazreti Mevlana’nın 750. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri “Şeb-i Arus” programı ile tamamlandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç’ın, Mesnevi sohbetiyle devam etti.

Düşünceleri tüm dünyada büyük yankı bulan, 66 yıllık ömründe insana ve hayata ilişkin önemli eserler bırakan Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 750. yılında çok sayıda farklı etkinlik ile anıldı. 10 gün süren etkinliklerde Konya, dünyanın çeşitli ülkelerinden yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırladı.

Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikler süresince, sema ayini şeriflerinin yanı sıra söyleşi ve sergi gibi yüzlerce farklı etkinlikleri düzenlendi. Şeb-i Arûs için gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından çekilen ve sosyal medyadan paylaşılan görüntüler büyük ilgi çekti.

Yerli ve yabancı çok sayıda misafirin takip ettiği programda Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde sanatçı Ahmet Özhan tarafından Türk tasavvuf müziği konseri verildi. Program, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun Mevlevi Ayini Şerifi ile sona buldu.

Konya Bülten

Benzer Haberler