800 Yıllık “Obruk Kervansaray Müze Otel” Hizmete Açılıyor

 800 Yıllık “Obruk Kervansaray Müze Otel” Hizmete Açılıyor

Karatay Belediyesi yürüttüğü pek çok çalışmayla, ilçenin yüzlerce yıllık geçmişine, kültürüne ve tarihi dokusuna sahip çıkıyor. Bu kapsamda Obruk Mahallesi’nde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanan Obruk Kervansaray Müze Otel, 28 Haziran Cuma günü hizmete açılıyor.

Selçuklu Kervansarayı Yeniden Hayat Buldu

Konya-Aksaray karayolunun 70. kilometresinde yer alan 180 metre genişlik ve 145 metre derinliğindeki Kızören Obruğu’nun yanı başında 800 yıl önce inşa edilen Selçuklu kervansarayı, 4 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından 13 odalı otele dönüştürüldü. Mutfak malzemelerinden masa ve sandalyelerine kadar tarihi malzemelerle donatılan kervansarayın her odasına yerden ısıtmalı Türk hamamı yapıldı.

 “Obruk Kervansaray Müze Otel” Marka Olacak

Selçuklu Mimarisini yaşatarak tarihe sahip çıktıklarını ifade eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; Kervansarayın şehrin marka değerlerinden birisi olacağını kaydetti.

Obruk Kervansaray Müze Otel’in dünyanın en eski otellerinden biri olduğu bilgisini veren Hasan Kılca; “Karatay’ın sinesinde taşıdığı güzellikleri yeniden ihya etme arzumuzun temelinde, yapılarla birlikte bir medeniyet inşa eden ecdadımıza karşı duyduğumuz vefa duygusu yatmaktadır. Bizler bu duyguyla yüzlerce yıllık tarihi yeniden ayağa kaldırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Obruk Hanı 1900’lü yılların başına kadar konaklama olarak kullanılmış. Daha sonra yıkılmış. Dört yılda restorasyonunu tamamladık. Bunun gelecek kuşaklara aktarılması önemliydi. Biz de burayı bir müze ve otel şeklinde tasarladık. Otel içerisinde 200-300 yıllık geçmişi olan malzemeleri kullandık. Burada konaklayan bir misafirimiz kendisini sanki 1200’lü yıllarda konaklıyormuş gibi hissedecek. Yine kervansarayın açık avlusundaki yerlerde müze ve kütüphane yer alıyor. Ziyaretçilerimiz burada sergilenen eserleri inceleme fırsatı da bulacak. Odalarda yerden ısıtmalı Türk hamamları yaptık. Obruk Kervansaray Müze Otel’inde hem modernlik hem de tarih var. Misafirlerimiz burayı çok sevecekler. Kervansarayın önemli turizm destinasyonlarından birisi olacağını öngörüyoruz. Asırların ardından yeniden ihtişamlı görüntüsüne kavuşturduğumuz kervansarayı 28 Haziran Cuma günü vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Şimdiden Konya’ya ve Karatay’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konya Bülten

Benzer Haberler