800 Yıllık Tarihi Kervansaray Müze Otel Olarak Kapılarını Açtı

 800 Yıllık Tarihi Kervansaray Müze Otel Olarak Kapılarını Açtı

Kültürel varlıkları hem turizme kazandırmak hem de gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla Karatay Belediyesi birçok proje yürütüyor. Bu kapsamda geçmişin izleri ile konaklama imkanı sunan 800 yıllık Obruk Kervansaray Müze Otel, 4 yıl süren restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından resmi törenle hizmete açıldı. Obruk Kervansaray Müze Otel’in açılış konuşmalarından önce katılımcılar, tiyatro gösterisi ile geçmişe götürüldü.

Kervansaray Müze Otel’in Orjinal Dokusu Korundu

Konya-Aksaray karayolunun 70. kilometresinde yer alan 170 metrelik bir derinlik ve 145 metrelik kısmı suyla dolu Kızören Obruğu’nun yanı başında 800 yıl önce inşa edilen Selçuklu kervansarayı, 4 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından 13 odalı otele dönüştürüldü. Restorasyon çalışmalarıyla, kervansarayın orijinal dokusu korunarak misafirlerine modern bir konaklama imkanı sunacak. Mutfak malzemelerinden masa ve sandalyelerine kadar tarihi malzemelerle donatılan kervansarayın her odasına yerden ısıtmalı Türk hamamı da yapıldı.

Kervansaray Misafirlerine Geçmişte Yolculuk İmkanı Sunuyor

Müze otel konseptiyle hizmete giren Obruk Kervansaray, ziyaretçilere tarihi bir atmosferde konaklama imkanı sunarken, aynı zamanda bölgenin kültürel mirasını tanıtmaya yönelik çeşitli sergilere de ev sahipliği yapacak. Otelde, tarihi eserler ve döneme ait objeler sergilenerek, misafirlerine geçmişe yolculuk yapma fırsatı sunacak.

Konya’daki Gelişmeleri Memnuniyetle Takip Ediyoruz

Konya’nın turizm çalışmalarına çok özel projelerle katkı sağladığına vurgu yapan Nadir Alpaslan şöyle devam etti; “Valimizden, milletvekillerimize, Büyükşehir’den, ilçe belediyelerimize kadar Konya Sanayi ve tarım da büyüdüğü gibi turizmde de cazibe merkezi. Konya bu yönüyle ülkemizin gözde turizm merkezlerinden tarih ve kültür şehirlerinden birisi olma yönünde örnek çalışmalar yapıyor. Biz de bakanlık olarak bu çalışmaları tüm Türkiye’ye örnek olarak göstermekle beraber, büyük bir memnuniyetle takip etmekteyiz. Son zamanlarda dünyada 1 milyara yakın insan turizm seyahatleri kapsamında Konya’yı kültür inanç gastronomi gibi alanlarda örnek gösteriyor.”

Kervansaray; Atıl Durumdaki Kervansaraylara Örnek Teşkil Edecektir

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan; Karatay Belediyesi’nin restore çalışmalarının ülkenin turizm değerine katkı sağlayacağını ifade ederek; “Karatay Belediyemiz, ecdadımızdan bizlere emanet kalan 800 yıllık Obruk Kervansaray’ı restore ederek önemli bir sorumluluğu yerine getirdi. Bu sorumluluk çerçevesinde ülkemizin turizm değerine de katkı sağladı. Bundan duyduğum memnuniyeti bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu kervansarayın diğer tüm kervansaraylarımıza örnek olacağına ve her birinin cazibe merkezi ve turizm gücüne dönüşeceğini inanıyorum. 800 yıllık mirası yeniden canlandıran Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya, tüm ekibine ve Cem Kınay Bey’e özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Obruk Mahallesi’ne kazandırılan 800 yıllık Selçuklu mirası Obruk Kervansaray Müze Otel’in açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Konya Bülten

Benzer Haberler