Ahşap İşleme Benim İçin Terapi

 Ahşap İşleme Benim İçin Terapi

Ahşap İşleme Sanatçısı Osman Kuruçay, önemli açıklamalarda bulundu. Hayvanlar ve bitkilerin davranışlarının, fiziki yapılarının çocukluktan buyana ilgisini çektiğini belirten Kuruçay, ağaç işleme merakının da çocukluk yıllarında başladığını söyledi. Ağaç işlemeye ilk düdük yaparak adım attığını dile getiren Kuruçay, “Ahşap işleme hususunda belirli bir tarzım olmamakla beraber beni mutlu edecek çalışmalar yapmaktayım. Çünkü ahşapla dost olarak çalışıyorum, dünya ile o zaman zarfında bağımı koparıyorum. Yakınlarımda tavsiye ettiğim üzere terapi gibi…” diyor.

Osman Kuruçay, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1979 Sivas/Ulaş doğumluyum ve 25 yaşına kadar memleketimde yaşadım. İstanbul’da bir kamu kurumunda çalışmaktayım.

Ağacın nesinden etkilendiniz?

Allah’ın kusursuz yarattığı aslında gördüğümüz ama hissedemediğimiz hayatın nizami işleyişi içerisinde hayvanların ve bitkilerin davranışları ve fiziki yapısı, arkasındaki gizemler çocukluğumdan beri ilgimi çekmekte ve araştırdıkça, inceledikçe farklı farklı kapılar açılmasını sağlamakta.

Ağaç işleme işlerine olan ilginiz nasıl başladı?

Bu merak benim için tehlikeli sayılabilecek 6-7 yaşlarımda elimde çakı ile ağaçlardan düdük yaparak başladı aslında. Büyüklerime yakalanmadığım süre içerisinde cebimde gezdirdiğim çakı ile ağaçlara havyan şekilleri oymaya çalışırdım.

Malzeme olarak hangi ağaçları tercih ediyorsunuz?

Bütün ağaçlar ilgimi çekmekte ama işlenmesi ve çalışılması daha kolay çam, sedir, servi ve ıhlamur ağacını tercih ediyorum. Yapacağım çalışmalara bağlı olarak ağacın genel dokusunu ön planda tutmaya karar verirsem zeytin, meşe ağacı ile çalışmak daha çok zevk veriyor. Ahşap işleme hususunda belirli bir tarzım olmamakla beraber beni mutlu edecek çalışmalar yapmaktayım. Çünkü ahşapla dost olarak çalışıyorum, dünya ile o zaman zarfında bağımı koparıyorum. Yakınlarımda tavsiye ettiğim üzere terapi gibi…

Ağaç işleme işleri yapımıyla ilgili profesyonel birinden yardım aldınız mı?

Gözlemleyerek edindiğim tecrübede herhangi bir eğitim almadım. Ça ve oyma sanatı ustalarının karşısında alan belirterek kelam etmem doğru olmayacağı için hobi olarak yapmış olduğum meşgale diyebilirim. Atölye ve geniş çalışma alanım olmadığı için işlemlerde kullandığınım ekipmanlarda eksiklikler işlerimi aksatıyor tabii eşimi saymazsak… ev temizliğine sekte vurmak ufak tefek problemler yaratabiliyor. Eşimin fikirlerini almak beni kurtaran tek yöntem olması aramızda kalsın.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Ağaçları, doğayı izleyin mutlaka kulağınıza hoş bir seda fısıldanacaktır. Bana zaman ayırdığınız ve bizlere değer verdiğiniz için Alaaddin Beye teşekkürlerimi sunarım.

RÖPORTAJ: ALAADDİN ALADAĞ

Konya Bülten

Benzer Haberler