Akşehir 6. Kitap Fuarı Açıldı

 Akşehir 6. Kitap Fuarı Açıldı

Akşehir Belediyesi, tarafından her yıl gerçekleştirilen ancak salgın nedeniyle iki yıldır yapılamayan kitap fuarlarının altıncısı düzenlenen programla açıldı.  9 Mayıs – 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında açık kalacak fuar boyunca Türkiye’nin birbirinden ünlü ve değerli yazarı da Akşehirlilerle buluşacak.

Akşehir Cumhuriyet Meydanı’ndaki Akşehir 6. Kitap Fuarı açılış törenine; Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Akşehir İlçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, bazı kamu kurum müdürleri, yazarlar Münevvere Kocaer, Güven Kemerkaya, Mustafa Tenker, Abdürrahim Küçük, Melehat Ürkmez, Salih Sedat Ersöz, Tuncel Altınköprü, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende Akşehir Belediyesi Mehter Grubu tarafından bir gösteri sunulurken, Akşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi de bir gösteri yaptı.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya yaptığı açılış konuşmasında pandemi nedeniyle 2 yıl ara verdikleri kitap fuarlarının bu yıl altıncısını gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını belirterek “Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Çünkü insanlar hiçbir bilgiye sahip olmadan doğar, yaşamı boyunca da birçok bilgi öğrenir. Kâinatın Efendisi Peygamberimize Hz. Muhammed Mustafa  (S.A.V) İlk vahyin “oku” emriyle başlaması ve bu emrin iki defa tekrar edilmesi, okumanın ve ilmin dinimiz İslam’da ve insan hayatında ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir. Medeniyetler edebiyat, kültür ve sanat adına ortaya koydukları değerleri sonraki nesillere yazı ve kitaplarla intikal ettirirler. Yaptığımız ve ortaya koyduğumuz çalışmaların kaybolmaması ve onların yeni nesillerle buluşması için teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, tüm bunların kaydı gerekmektedir. İşte bu kaydın en güzel şekli kitaplardır.  O yüzden tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi okullarımızda, evlerimizde ve her yerde kitap okumaya teşvik ediyoruz.  Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte genç-yaşlı demeden bütün dünyayı etkileyen dijital bir bağımlılık ortaya çıktı ve maalesef hızla da yayılmaktadır.  Öyle bir bağımlılık ki; gençleri, çocukları derslerinden, büyükleri işlerinden, sosyal hayatlarından soyutlamaktadır.  Aile bireylerini ev içinde ortak hareket etmekten bile alıkoymaktadır. İnsanı ve toplumun huzurunu etkileyen her türlü bağımlılıktan uzak durmalıyız. Bu hedefle; güzel şehrimiz Akşehir’imizin kitap okuma oranını artırmaya yönelik çalışmalar yapmak bizler için büyük bir önem taşımaktadır. 2 yıl aradan sonra kitapseverlerin ve Akşehirlilerin beklediği kitap fuarına nihayet kavuştuk. Geleneksel hale gelen fakat pandemi nedeniyle gerçekleştiremediğimiz kitap fuarına ulaşmanın mutluğunu yaşıyoruz. Bu yıl 6.ncısını düzenlediğimiz Akşehir Kitap Fuarı’mızda; Serdar Tuncer, Bekir Develi, Saliha Erdim ve daha isimlerini sayamadığımız birbirinden değerli 30 yazar, 60 yayınevi ve 500 bin kitap okuyucuyla buluşacaktır” dedi.

Fuara imza günü için katılan yazarlardan Salih Sedat Ersöz’de yaptığı konuşmada Akşehir Kitap Fuarı’na ikinci kez katıldığını dile getirerek “Daha önceki fuara da katıldığımdan dolayı bildiğim için çok değerli bir organizasyon gerçekleştiriliyor Akşehir’de. Biz oku diye başlayan bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir. Bizim Türk İslam Medeniyetimizde, birçok güzellikler mevcuttur ve bu güzellikler kitaplara nakış nakış işlenmiştir. Kitaplara işlenen bu güzellikleri; yeni neslimize, öğrencilerimize, halkımıza mutlaka ulaştırmak gerekmektedir. İşte bu tür organizasyonlar bu ulaştırmanın, bu buluşturmanın, biz yazarları okurlarımızla bir araya getirmenin en güzel örneğidir” diye konuştu.

Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci, kurdele kesilişinde yaptığı konuşmada, Akşehir’in güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirterek, bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür edip, fuarın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açılış törenine katılan protokol üyeleri daha sonra hep birlikte Akşehir 6. Kitap Fuarı’nın açılış kurdelesini kestiler. 7 gün boyunca açık kalacak fuar boyunca imza günleri de kitapseverlerle buluşacak. Akşehir Cumhuriyet Meydanı’ndaki fuar boyunca, kitapseverler on binlerce kitabı da indirimli olarak satın alma imkânı bulabilecekler. Kitap fuarını gezen öğretmen ve öğrencilerde Akşehir’de böylesine büyük ve kapsamlı bir kitap fuarının açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, fuarın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Konya Bülten

Benzer Haberler