Akşehir Taş Eserler Müzesi Törenle Açıldı

 Akşehir Taş Eserler Müzesi Törenle Açıldı

Konya’nın Akşehir ilçesinde  restorasyonu tamamlanan tarihi Taş Eserler Müzesi (Sahip Ata Medresesi) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden video konferans yöntemiyle bağlandı törenle açıldı.

Açılışları yapılan müzelerin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzelerin şehirlere kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Konya’nın Akşehir ilçesine de önemli bir müze kazandırıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akşehir Taş Eserler Müzesi, Selçuklu döneminden kalma 770 yıllık geçmişe sahip medrese, türbe, imaret, çeşmeden oluşan bir dönem darüşşifa olarak da muazzam bir tarih hazinesidir. Bu taş medresede ayrıca Akşehir ve çevresinde keşfedilen mezar taşları, sandukalar, kitabeler ve diğer taş eserler de sergileniyor” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzlerce eserin yer aldığı müzeyi Akşehir’e kazandırmak için 5 milyon liranın üzerinde kaynak kullandıklarını söyledi.

Konuşmaların tamamlanmasın ardından Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi ve Tunceli Müzesinin aynı anda açılışları gerçekleştirildi. Video-konferans sistemi ile gerçekleştirilen açılış törenine; Konya Valisi  Vahdettin Özkan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Konya Milletvekilleri  Ahmet Sorgun ve Orhan Erdem, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, il ve ilçe protokolü katıldı.

2013 yılında hazırlanan proje doğrultusunda restorasyon çalışmalarına başlanan ve 2020 yılında restorasyon- teşhir- tanzim çalışmaları tamamlanan Akşehir Taş Medrese – Taş Eserler Müzesi’nde; tarihsel bir bütünlük oluşturması açısından Akşehir ve çevresinde bulunan Türk- İslam dönemi mezar taşları, sandukalar, kitabeler ve taş eserler sergilenecek.

Konya Bülten

Benzer Haberler