Anaokulu Öğrencileri, Prof. Dr. Erol Güngör Kütüphanesini Ziyaret Etti

 Anaokulu Öğrencileri, Prof. Dr. Erol Güngör Kütüphanesini Ziyaret Etti

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı Nasreddin Hoca Uygulama Anaokulu öğrencileri, “Kütüphane İyileştirir” ana temasıyla kutlanan “59. Kütüphaneler Haftası” kapsamında Selçuk Üniversitesi Prof. Dr. Erol Güngör Kütüphanesini ziyaret etti.

Öğretmenleri eşliğinde kütüphaneye gelen anaokulu öğrencileri, kitaplıkları ve gazete arşivini gezdi.

Nasreddin Hoca Uygulama Anaokulu Müdürü Türkan Yiğit Kolçak, yaptığı açıklamada Anaokulu olarak Kütüphaneler Haftası çerçevesinde Prof. Dr. Erol Güngör Kütüphanesine ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Programı çocukların küçük yaşlarda kitaplara yönelik bir farkındalığının oluşması için düzenlediklerini ifade eden Kolçak, “Ziyaretimizi yaklaşık 40 çocuğumuzla 3 sınıf olarak gerçekleştirdik. ‘Ağaç, yaşken eğilir.’ diye bir ifade var. Buradan da yola çıkarak çocukların küçük yaşlarda eğilimleri, becerileri, davranışları olumlu yönde değiştirilebilir. Kitap gibi bilginin, kültürün edinildiği, ufkumuzun geliştiği güzel bir kaynağı, çocukların daha küçük yaştayken görmeleri, dokunmaları, onlara karşı sevgi duymaları, içinde bilgilerin olduğunu öğrenmeleri oldukça kıymetli. Çocuklar model almayı sever. Evlerde kütüphane, kitaplık olması, kitap okuyan anne – babanın varlığı çocuğa olumlu yansıyacaktır. Bu konu 0 – 6 yaş döneminde dil gelişimi, bilgi ve bilişsel gelişim açısından mutlaka olumlu yönde etki edecektir. Özellikle telefon ve televizyonun çocukların hayatında fazlasıyla yer alması kitaplarımızın durumunu biraz daha olumsuz şekilde ötelemektedir. Dolayısıyla çocukları küçük yaşlarda aşırı oyuncağa boğmak yerine birlikte kitap okuma ve etkileşimli kitap okuma sağlanmalıdır. Bu uygulamanın çocuklara erken okuryazarlık açısından da oldukça katkıları bulunmaktadır. Çocuğun hayatından kitap eksik olmamalı.” diye konuştu.

Kolçak, öğrencilerin merak ettiği alanlar ile belirli gün ve haftalar doğrultusunda Üniversitenin araştırma – uygulama sahalarını ziyaret etmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konya Bülten

Benzer Haberler