Ankara’da Konya Rüzgarı Esiyor

 Ankara’da Konya Rüzgarı Esiyor

Konya’nın kendine özgü kültürünün, sanatının ve özel tatlarının ziyaretçilerle buluştuğu “Konya Günleri” Ankara Millet Bahçesi’nde açıldı. Konya Büyükşehir Beledisi tarafından düzenlenen Konya Günleri’nin açılışı öncesinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile birlikte stantları gezdiler.

Konya Günleri’nin açılış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ihtişamlı tarihiyle, engin kültürel birikimiyle, bağrında yetişen âlim ve ulemalarıyla sevgi ve hoşgörü diyarı Konya’nın bir mensubu olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

KONYA, ÜLKEMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATAN BİR ŞEHİRDİR

Konya’nın Çatalhöyük’ten bu yana 10 bin yıldır insanlığın şehirleşme yolculuğuna şahitlik ettiğini ifade eden Başkan Altay, “Konya’mız Türkiye Selçuklu Devleti’ne 200 yıl başşehirlik yaparken Osmanlı’nın önemli merkezlerinden biri olmuştur. Günümüzde ise ülkemizin gücüne güç katan; üreten, gelişen ve hedeflerine emin adımlarla yürüyen bir şehirdir. Ülkemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tarımda, sanayide, sağlıkta, ulaşımda, savunma sanayiinde kısaca her alanda altın çağını yaşarken, Selçuklu payitahtı Konya’mız da bu büyük atılımlardan nasibini almıştır.” dedi.

KONYALI GİRİŞİMCİLERİN ÜLKEYE NE ORANDA KATKI SAĞLADIĞININ ŞAHİTLERİYİZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise şöyle konuştu: “Esnaflığın ne demek olduğunu, bugünlere özellikle gelmemde bana neler kattığını, özellikle müteşebbisliğin, hürriyetin ve girişimciliğin ne kadar önemli olduğunu öğrendim ve bugünlere geldim. O nedenle hürriyet ve cesaretten biri yoksa eksik kalır. Biz, Konya’nın özellikle girişimcilerinin ülkeye ne oranda katkı sağladığının şahitleriyiz.” İfadelerini kullandı.

HEP BİRLİKTE KONYA’NIN GÜZELLİKLERİNİ ANACAĞIZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Konya Günleri boyunca hep birlikte Konya’nın güzelliklerini anacaklarını ve lezzetlerini tadacaklarını belirterek, Konya’nın tüm güzelliklerinden, doğasından, kültüründen istifade edecekleri şenlik havasında bir etkinlik yapacaklarını söyledi. Konya Günleri’nin düzenlenmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Ankaralı kardeşlerimize hediye ettiği millet bahçesinde gençlerimiz bir taraftan parklarda oynayacak, anneleriyle babalarıyla vakit geçirecek. Gençlerimiz etkinliklerden konserlerden istifade edecek. Hamdolsun millet bahçemiz tüm Ankaralı kardeşlerimizin teveccühünü kazandı. Açıldığı günden beri de yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Bu coşkumuza, heyecanımıza katılan tüm kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Konya Günleri’nin hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Programa ayrıca; Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, İçişleri Eski Bakanı Abdülkadir Aksu, Ankara Valisi Vasip Şahin, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Daire Başkanı Halil Koç, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ankara’da görev yapan Konyalı bürokratlar ve davetliler katıldı.

 

KONYA KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Konya’nın ilçeleri ile kültürel zenginlikleri, tarihi dokusu ve yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı Konya Günleri’ne; Konya Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri ile birlikte ilçe belediyeleri, kamu kuruluşları, gıda sektöründen Konyalı esnaflar, sanayi firmaları, üniversiteler, odalar olmak üzere toplam 90 sektör temsilcisi katılıyor.

12 Haziran Pazar günü akşamına kadar açık olacak Konya Günleri etkinliği ile şehrin somut ve soyut bütün güzellikleri hem memleket hasreti çeken Konyalılarla hem de Konya’yı severlerle buluşturulacak. Etkinlik 11.00-23.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler