Başkanlardan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

 Başkanlardan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş , 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle birer kutlama mesaj yayımladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı şu şekilde:

“30 Ağustos Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılını büyük bir coşku ve gururla idrak ediyoruz.

Bundan bir asır önce yediden yetmişe tüm milletimiz işgale karşı kıyama kalkmış, hürriyetimize pranga vurmak isteyenlere karşı sarsılmaz bir inançla tek yürek olmayı başarmış ve sonunda ebediyete kadar gönüllerimizde yaşatacağımız şanlı bir zafer kazanmıştır.

Ecdadımız; 26 Ağustos 1071’de Malazgirt’le yerleştiğimiz kadim yurdumuz Anadolu’dan bizleri çıkarmak isteyenlere 30 Ağustos 1922’de unutulmaz bir ders vermiş, bu toprakların ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağını tüm dünyaya göstermiştir.

Selçuklu başşehri Konya’mız da bu şanlı zafere büyük katkı sağlamıştır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 9 ay 10 gün boyunca Batı Cephesi Karargahı’na ev sahipliği yapan Akşehir’de taarruz planlarını hazırlamış ve dirilişin ateşini Akşehir’de yakmıştır.

Bu mukaddes zaferin üzerinden tam yüz yıl geçti. Bizler ecdadımızdan miras kalan Büyük Taarruz ruhunu gönüllerimizde ve zihinlerimizde yaşatmaya devam ederken; yeni nesillerin de bu ruhla yetişmesi için üzerimize düşeni yapıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle şanlı zaferimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; ordumuzun tüm neferlerini ve cephe gerisinde onlardan destek ve dualarını esirgemeyen tüm ecdadımızı minnetle, şükranla yad ediyorum.

Bağımsızlık uğruna, vatan uğruna, bayrak uğruna şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyorum. Tüm milletimizin ve hemşerilerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum.”

Hasan Kılca’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı şu şekilde:

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca 30 Ağustos’u, Türk ordusunun istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna kanının son damlasına kadar verdiği mücadelenin zaferle taçlandığı tarihi bir dönüm noktası olarak tanımladı.

Başkan Hasan Kılca, mesajında şu ifadelere yer verdi: “İçerisinde olduğumuz Ağustos ayı, tarihin her dönemindeki kahramanlıklarımız neticesinde elde ettiğimiz başarılar ile bir ‘Zaferler Ayı’dır. 30 Ağustos ve 1071 Malazgirt Zaferi, Anadolu’yu vatan yapma mücadelemizle başlayıp bugünlere gelen zaferler zincirinin en güçlü halkalarındandır. Dumlupınar’da, Çanakkale’de, Sakarya’da ve İstiklal Harbi’nde milletimizin büyük zaferler kazanmasını sağlayan anlayış, tam da budur. Geçmişte olduğu gibi bugün de milletçe şan, şeref, zaferlerle dolu tarihimizden aldığımız güçle ideallerimize sımsıkı kenetleniyor, müreffeh geleceğimizi hep birlikte inşa etmeye devam ediyoruz. Girilen her savaşta, kazanılan her zaferde asıl gücün top ve tüfek değil, iman ve vatan sevgisi bulunmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıl dönümüne ulaşmış olmanın büyük bir gururuyla; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu zaferi aziz milletimize armağan eden istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, bu toprakları bize vatan yapan ve vatan kalması için canından vazgeçen tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Mustafa Kavuş ’un 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı şu şekilde:

30 Ağustos’ta elde edilen destansı zaferle birlikte, hepimizin ortak mirası olan Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığını kaydeden Başkan Kavuş, mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi; “Ecdadımızın büyük zaferlerle süslediği, Malazgirt Zaferi’nin kazanıldığı ve Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlandığı Ağustos ayının son haftasını, büyük bir gurur ve onurla milletçe Zafer Haftası olarak kutluyoruz.

Tarih boyunca birlik ve beraberliğimizi bozmak, bizleri bu topraklardan söküp atmak isteyen her türlü saldırıyı boşa çıkaran aziz milletimiz, 1071’de Malazgirt Zaferi ile başlattığı şanlı yürüyüşü 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da elde ettiği büyük zaferle taçlandırmıştır.

30 Ağustos, sadece bize değil tüm dünyaya şu gerçeği haykırmıştır; ‘Şartlar ne kadar zor ve kötü olursa olsun başarıya ve zafere ulaşmanın en önemli yolu, iman ve inançtır…’ Bu duygularla kazanılan bu şanlı zafer, bugünkü Türkiye’nin temeli  olmanın yanında tüm mazlum milletlere de özgürlük yolunda ilham kaynağı olmuştur.

Tüm bu düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle yâd ediyor, bin yıldır bu vatanı korumak için hayatlarını feda etmiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı, huzurlu ömürler diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Konya Bülten

Benzer Haberler