Başkanlardan Çanakkale Zaferi Mesajı

 Başkanlardan Çanakkale Zaferi Mesajı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Çanakkale Zaferinin 108’nci yılı münasebetiyle birer kutlama mesaj yayımladı.

Başkan Altay’ın mesajı şöyle:

“Şanlı tarihimizin destansı bir zaferle taçlandığı en özel günlerden birini idrak ediyoruz. Bundan tam 108 sene önce vatanımızı esaret altına almaya çalışan sömürgeci devletlere karşı aziz milletimiz eşine az rastlanır bir mücadele vererek Çanakkale’yi düşmana dar etmiş ve büyük bir zaferle diriliş ateşini yeniden yakmıştır.

Binlerce yıllık şanlı tarihi boyunca esarete hiçbir zaman boyun eğmeyen ve hürriyeti için gerekirse canını feda eden ecdadımız; Çanakkale’de de aynı inançla bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. ‘Çanakkale Geçilmez’ düsturuyla ecdadımız Çanakkale’de asırlar boyu dillerden düşmeyecek bir zaferi daha tarihimize altın harflerle kazımış, Çanakkale’de tarih yeniden yazılmıştır.

Vatanımızın dört bir yandan kuşatıldığı o çetin günlerde milletimizin kahraman evlatları sadece cephede değil, cephe gerisinde de çok büyük bir dayanışma örneği göstermiş ve elinde ne varsa kahraman Mehmetçiğe ulaştırmıştır. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından ortaya koyduğumuz devlet-millet dayanışması da aynı şekilde ecdadımızdan kalan bu kutlu iradenin sapasağlam ayakta durduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Ülkemizin her bir köşesi şehitler yadigârıdır. Bugün bizlere düşen en önemli vazife; vatanımız ve mukaddesatımız uğruna şehadete yürüyen kahramanlarımızın aziz hatıralarını yaşatmak, bizlere emanet ettikleri cennet vatanı yüksek ufuklara taşımak ve bizden sonraki nesilleri de bu uğurda yetiştirerek sahip olduğumuz değerleri yüreklerine nakşetmektir.

Bugün, aziz şehitlerimiz sayesinde Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı içerisindeyiz ve çok daha güçlü adımlarla yarınlara doğru ilerliyoruz. Bu yüzyıl, Türkiye’nin yüzyılıdır ve çok daha müreffeh bir Türkiye, şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere bıraktığı eşsiz miras üzerinden yükselecektir.

Bu duygularla; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale’de cansiperane çarpışan tüm kahramanlarımızı saygıyla ve hürmetle yâd ediyorum. Ruhları şad olsun.

Aziz milletimizin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yılını en kalbi duygularla tebrik ediyorum.”

Başkan Hasan Kılca’nın mesajı ise şu şekilde;

“Çanakkale Zaferi, bitti denilen bir milletin küllerinden nasıl yeniden doğduğunu gösterdiği şanlı bir galibiyettir. 7’den 70’ye aziz milletimizin etten duvar ördüğü bu kadim topraklar, aziz şehitlerimizin kanlarıyla zaferini tazelemiş; yıkılmaz, bölünmez ve yok olmayacağını dünyaya ilan etmiştir. Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, insanlarımızın şehadeti ve gaziliğiyle kazanılan bu zafer, İstiklal Savaşı’mıza ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Çanakkale’de sergilenen birlik ruhu, kardeşlik ve dayanışma; milletimize sadece zaferi getirmemiş, aynı zaman da Kurtuluş Savaşımız için cesaret ve mücadele arzusunu perçinleştirmiştir. Hepsinden önemlisi Çanakkale Zaferi; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda bu aziz milletin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Verilen bu eşsiz mücadele çok kıymetlidir. Ecdadımızla ne kadar gurur duysak az kalır. Bu yönüyle Çanakkale, dün olduğu gibi bugün de milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümünü kutluyor; 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Başkan Mustafa Kavuş ’un mesajı ise şu şekilde;

“18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi; “Ecdadımızın kanıyla, canıyla yazdığı bu şanlı destan sadece bu toprakların değil dünya tarihinin dönüm noktalarından da biridir. Şanlı ecdadımızın şeref, onur ve insanüstü fedakarlık ve eşi benzeri nadir görülmüş bir gayretle yazdığı Çanakkale Zaferi Destanı, bu milletin birlik, kardeşlik ve dayanışma içinde olduğunda neleri başarabileceğinin en güzel göstergelerinden birisidir. Çanakkale ruhunu yaşattığımız sürece bu milletin önünde hiçbir engelin duramayacağının, azmi ve kararlılığı ile başaramayacağı bir zaferin mümkün olmadığının da ispatıdır. Kahraman şehit ve gazi ecdadımızdan devraldığımız mirastan ilham ve kuvvet aldığımız sürece bu birlik ve beraberliğin bozulmasının da mümkünü yoktur.

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Çanakkale’de yatan yüz binlerce şehidimiz olmak üzere bu toprakları bize vatan olarak bırakan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve diğer tüm kahramanlarımızı şükran, rahmet ve minnetle yad ediyorum.”

Başkan Ahmet Pekyatırmacı ’nın mesajı ise şu şekilde;

” Çanakkale Zaferinin 108. yıldönümü nedeniyle mesaj yayınlandı. Çanakkale Zaferi, bundan 108 yıl önce vatan toprağını işgal etmek isteyen düşmana Türk Milleti’nin zorlu şartlarda verdiği eşsiz bir mücadele ve kahramanlık destanıdır diyen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Çanakkale’nin aziz kahramanları 250 bin şehit ve binlerce gazisi ile vatan topraklarını işgal etmek isteyenlere geçit vermemiştir. Konu bağımsızlık olduğunda bu uğurda canı pahasına vatanını koruyan ve bunu tüm dünyaya gösteren ecdadımız “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek bu aziz vatanı bizlere emanet ettiler. Bu mücadelenin mayasında vatan sevgisi, inanç, kahramanlık ve mücadele ruhu vardır.

Çanakkale ruhunu, diri tutmalı ve geleceğe taşımalıyız” diyen Başkan Pekyatırmacı; “Bu mücadelenin mayasında vatan sevgisi, inanç, kahramanlık ve mücadele ruhu vardır. Çanakkale, bugünün ve geleceğin güçlü Türkiye’sinin temelinin atıldığı eşsiz bir zaferdir. Bugün, bize düşen en büyük görev, atalarımızın emanet ettiği mirasa sahip çıkmak; Çanakkale ruhunun heyecanını ve kararlığını her zaman yaşatmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.” dedi.

Konya Bülten

Benzer Haberler