Başkanlardan Çanakkale Zaferi Mesajı

 Başkanlardan Çanakkale Zaferi Mesajı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü münasebetiyle birer kutlama mesaj yayımladı.

 Uğur İbrahim Altay’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi mesajı şu şekilde:

“Çanakkale Zaferi, aziz milletimizin içinde bulunduğu zorlu koşullara ve imkânsızlıklara rağmen; egemenliğini, hürriyetini, bağımsızlığını ve istikbalini korumak uğruna ortaya koyduğu destansı bir mücadeledir.

Dönemin en güçlü ordularına Çanakkale Boğazı’nı geçilmez kılan vatanımızın kahraman evlatları, koşullar ne olursa olsun derin kardeşlik bağlarıyla, azimle, inançla ve cesaretle zafere ulaşılacağını bir kez daha ortaya koymuşlardır.

Üzerinden yüz yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen; şehadete bir gül bahçesine gider gibi yürüyen Mehmetçiklerimizi, evlatlarının saçlarını vatan uğrunda kınalayan analarımızı, Seyit Onbaşı’yı, Bigalı Mehmet Çavuş’u, Yüzbaşı Hakkı Bey’i ve de neferlerine savaşmayı değil ölmeyi emreden Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal’i yüreğimizin derinliklerinde saklıyor, her daim şükranla, rahmetle yâd ediyoruz.

Çanakkale Zaferi, eşine az rastlanır bir muharebe olmasının çok ötesinde; milletimizin yeniden dirilişinin ve küllerinden doğuşunun müjdecisidir. Çanakkale’de yazılan kahramanlık destanı, Kurtuluş Harbimizi zafere ulaştıracak asil ruha da ilham ve cesaret kaynağı olmuştur.

Zaferimizin yıl dönümünü iftiharla kutlarken bizlere düşen en önemli vazife; aziz şehitlerimizden devraldığımız mirası en iyi şekilde koruyarak, vatanımızı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için durmaksızın çalışmak ve şehitlerimizin kanıyla yükselen bu toprakları ebediyete kadar payidar kılmaktır.

Çanakkale’de sonsuzluğa uğurladığımız yüzbinlerce şehidimizi ve fedakâr gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyor, aziz milletimizin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümünü tebrik ediyorum. ”dedi.

Hasan Kılca’nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi mesajı şu şekilde:

“18 Mart Çanakkale Zaferi, bu topraklardaki bin yıllık varlığı kazınmak istenen milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Çanakkale Zaferi, bir milletin istiklal ve istikbaline giden yolda doğan güneştir. Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin küllerinden yeniden doğarcasına ve tüm imkânsızlıklara rağmen vatanına olan aşkı, bayrağına olan sevgisi ile iman dolu yüreğiyle dünya tarihini adeta yeniden şekillendirdiği aziz milletin bir destanıdır Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, insanlarımızın şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Çanakkale’de sergilenen birlik, kardeşlik ve dayanışma, milletimize hem zaferi getirmiş, hem de Kurtuluş Savaşımız için gerekli olan cesareti ve mücadele ruhunu vermiştir. Hepsinden önemlisi Çanakkale Zaferi; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda milletimizin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermesi açısından çok önemlidir. Sancağın bekası için şehadete ulaşan tüm vatan evlatlarımıza Rabbim şahittir. Milletimiz de bunlara şahittir. Bu yönüyle Çanakkale, dün olduğu gibi bugün de, milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.” diye konuştu.

Mustafa Kavuş’un 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi mesajı şu şekilde:

Ülkemizin tarih boyunca bir çok tehditle karşı karşıya kaldığını ve günümüzde de birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya yönelik uğraşların boşa çıkarıldığını belirterek, “Çanakkale ruhu, milletimizin inancı, azmi ve kararlılığıyla tüm engelleri aşabileceğinin, bağımsızlığı uğruna her şartta zafere koşacağının  müjdecisi olmuştur. Bu kutlu zafer, tarihi şanlı zaferlerle dolu yüce milletimizin vatanına, özgürlüğüne, kutsal değerlerine sadakatinin dünyaya yeniden ilanıdır. Torunları olmaktan gurur duyduğumuz şanlı ecdadımız, bir insanın vatanı, milleti, inancı ve imanı için ne büyük fedakarlıklar yapabileceğini, dayanışma, birlik ve beraberliğin nasıl bu denli güçlü tesis edilebileceğini kanlarıyla ve canlarıyla insanlık tarihine yazmışlardır. Şerefle ve onurla yazdığımız şanlı tarihimizle daima onur duyacak, kahramanlık ve fedakarlık timsali şehitlerimizden devraldığımız mirası yeni nesillere en güzel haliyle emanet edeceğiz.

Biz bugün Büyük Türkiye’yi bu büyük fedakarlıkların üzerine inşa ediyoruz. Aziz milletimizle beraber, dünyaya ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten atalarımızdan bizlere kalan mirastan ilham ve kuvvet alarak, her daim ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne yükseltme gayreti içinde olmaya devam edeceğiz.

Tüm bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatanı bize emanet bırakan tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Ahmet Pekyatırmacı’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi mesajı şu şekilde:

“Birinci Dünya Savaşı’nda öyle bir nokta var ki tüm savaşın kaderini belirledi. Çanakkale Zaferi Birinci Dünya Savaşı’nın kaderini belirlemiş ve belki de Kurtuluş Savaşının meşalesini yakmıştır. Emperyalist güçlere karşı alınan bu zafer Türklerin gücünü tüm dünyaya göstermiş ve topraklarımızı onlara bırakmayacağımızın bir göstergesi olmuştur. ‘Çanakkale geçilmez’ diyen binlerce kişi birliğin ve beraberliğin en çarpıcı örneklerinden bir tanesini göstermiştir. Tüm olumsuz koşullara rağmen iman, azim ve vatan sevgisiyle kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimizi de zafere ulaştıracak mücadeleci ruhun güçlenmesine vesile olmuş, gelecek nesillere de vatanseverliği gösteren bir ışık olmuştur. Çanakkale’den aldığımız güçle ne Kurtuluş mücadelesi döneminde ne de 15 Temmuz’da ülkemizin kaderini emperyalist güçlerin ellerine bırakmadık.

Selçuklu Belediyesi olarak bu tarihi zaferi bir güne sığdıramadık ve İstiklal Mücadelesi destanını anlatan İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümü ile birleştirerek bir hafta süren bir etkinlik gerçekleştirdik. İnşallah bu etkinliklerimize katılan gençlerimize Çanakkale ve Kurtuluş Mücadelesi ruhunu kazandıracağız. Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum.” şeklinde konuştu.

Konya Bülten

Benzer Haberler