Başkanlardan Miraç Kandili Mesajı

 Başkanlardan Miraç Kandili Mesajı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Miraç Kandili dolasıyla mesaj yayımladılar.

 

Başkan Altay’ın mesajı şu şekilde:

“İhsan ve bereket kapılarının aralandığı, Peygamber Efendimizin miraca yükselerek Rabbimize vuslat ettiği Miraç gecesini idrak etmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Miraç, Peygamber Efendimizin, Allah’ın daveti üzerine Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yükselerek Rabbimizin hikmet ve kudretini müşahede ettiği, İslam alemi için mukaddes gecelerden biridir.

Miraç Gecesi, aynı zamanda bir tevhid şölenidir. Bu gecede, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmeli, kardeşlik duygularımızı pekiştirmeliyiz. Bu kutlu gecede Yüce Allah’tan mahzun ve kırgın gönülleri birleştirmesini, günahlarımızı bağışlamasını dileyelim. Yeryüzündeki tüm mazlumların, yetimlerin ve muhacirlerin yardıma ihtiyaç duyduğu bu dönemde, birbirimize yardım eli uzatma konusunda yüksek hassasiyet gösterelim.

Başta Filistin olmak üzere tüm dünyada zulme maruz kalan kardeşlerimiz için rabbimize yakarışta bulunalım. Üzerinden bir yıl geçse de bıraktığı acısı hala taze olan 6 Şubat depremleri neticesinde hayatını kaybeden kardeşlerimizi dualarımızda unutmayalım. Yine, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin selameti için görevi başında olan kahraman güvenlik güçlerimiz için de dua edelim.

Bu duygularla, mübarek Miraç gecesinin, başta ülkemiz olmak üzere, tüm İslam alemine ve tüm dünyaya hayırlar getirmesini diliyorum. Cenab-ı Allah’tan milletimizi her türlü afet ve musibetten esirgemesini niyaz ediyorum.”

 

Hasan Kılca’nın kandil mesajı şu şekilde:

“Sıkıntılarla geçen zamanın ardında gizlenen o güzel müjdedir Miraç. Gönüllerimizin müstesna bir coşku yasadığı bu güzel gece Peygamber Efendimizin (SAV) kutlu yolculuğunun anlamını kavramaya gayret göstermeli, birlik ve beraberliğe daha çok önem vererek hatalarımızı telafi yoluna gitmeliyiz. Mucizelerle dolu bu mübarek gecede içtenlikle yapılan her dua kendimizi bularak yüce Rabbimin huzuruna kabul edilmemizin en güzel yollarından biridir. Bu gecenin kıymetini bilerek fırsata çevirelim ve ellerimizi her zamankinden daha çok açalım.

İnsanlık olarak oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Geçtiğimiz yıl bugün, bütün ülkemizi derinden sarsan depremlerin acısını halen içimizde taşıyoruz. Allah bir daha böyle felaketler göstermesin bizlere. Yine, 7 Ekim’de başlayan Gazze saldırılarıyla Siyonist işgalci güçler, mevcut ablukanın sınırlarını soykırıma çevirerek tüm dünyanın gözü önünde, bebek, çocuk kadın demeden eşi benzeri görülmemiş bir katliam sergiliyor. Miraç, en sıkıntıya düştüğümüz zamanda dahi bir çıkış yolunun olabileceğini ve Yüce Allah’ın yardımını esirgemeyeceğini gösteren müstesna zaman dilimlerinden biridir. Rabbim bizleri böyle gecelerin kıymetini bilenlerden eylesin. Rabbim, bu gecenin hürmetine Miraç’a ev sahipliği yapan Aksa topraklarına sükûnet, yiğitlerine zafer nasip etsin. Bu kıymetli gece vesilesiyle, içinde bulunduğumuz bu kutsal zaman dilimini en güzel şekilde değerlendirip, nefislerimizi tefekkür ve ibadetle temizleyelim. Rabbimizin rahmetine sığınıp, dualarımızı eksik etmeyelim. Tüm ümmetin refah, huzur ve mutluluğuna vesile olsun bu gece.

Bu duygu ve düşüncelerle; aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin Miraç Kandil’ini en kalbi duygularımla tebrik eder bu gecenin ülkemiz, milletimiz ve dünya mazlumları için hayra, huzura vesile olmasını diliyorum.”

 

Mustafa Kavuş’un kandil mesajı şu şekilde:

“Lütuf, ihsan, bereket, hikmet ve müjdelerle dolu Miraç Gecesi’ne bizleri kavuşturan Rabbimize şükürler olsun. Miraç, sevgili Peygamberimiz (S.A.V)’in Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da sonsuz kudreti müşahede etmek üzere semaya yükseltildiği yolculuğun adıdır. Miraç; maddeden uzaklaşarak manaya ulaşma, kulluğa ve iyiliğe yönelme çabasıdır.

Ancak miracın ilk durağı ve müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa bugün mahzun ve tutsak. Bu sebeple sevinçlerimiz de mahzun ve tutsak. Kardeşlerimiz, soykırımla karşı karşıya. Yeniden başlattığı ahlaksız ve vicdansız soykırımla siyonizm, üç aydır insanlığın onurunu bir kez daha çiğniyor. Ümmetin bitmeyen duası Kudüs, Mescid-i Aksa ve Gazze, 7 Ekim’den bu yana dinmeyen gözyaşı, insanlığın utanç tablosu oldu. Bu gece tüm dualar, bir sınav kağıdı olarak yeniden insanlığın önünde duran Filistin ve Gazze için olacak.

Bu mübarek gecenin milletimiz, ümmetimiz ve insanlık âlemi için hayır, huzur ve barış getirmesini, savaşın, soykırımın, zulmün ve acının kol gezdiği Gazze ve Filistin’in özgürlüğüne vesile olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyor, hemşehrilerimin ve bütün İslam coğrafyasının Miraç Gecesi’ni tebrik ediyorum.”

 

Ahmet Pekyatırmacı’ın kandil mesajı şu şekilde:

”Miraç, varlığın özüne ve anlamına bir yolculuktur. Miraç; Peygamber Efendimizin (s.a.v) önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, ardından Yüce Mevla’nın sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için semaya yaptığı kutsal bir yolculuktur. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) kutlu yolculuğunun anlamının kavrandığı, gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gece, inancımızda rahmet ve mağfiret mevsimi olarak tarif edilen üç aylar içerisinde çok özel bir yere sahiptir. Miracın özünde, her türlü kötülükten arınma, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, paylaşma, sorumluluk, ilahi emirlere teslimiyet gösterme ve yüce mertebelere erişme vardır. Allah’ın (c.c) Peygamberimiz’e (s.a.v) ve ümmetine sunduğu manevi bir lütuf olan miraç ile verdiği mesajın muhatabı olarak, sorumluluklarımızı her zaman hatırlamalı ve miracı ruhumuzla, kalbimizle, bedenimizle yaşamalıyız. Miracın anlam ve taşıdığı evrensel mesajlar üzerinde yeniden düşünerek kutlu yolculuğun manevi dünyayı aydınlatmasını sağlamalıyız.

Günümüzde insanoğlu büyük bir sınavdan geçmektedir. Filistin topraklarında yaşanan vahşetin bir an önce sona ermesi, milyonlarca mazlumun huzurunun sağlanması, silahların, bombaların altında hayatta kalma mücadelesi veren insanların güvenliği, açlık ve kıtlıkla sınanan masumların bu zorlukları bir an önce aşabilmesi için yeryüzündeki tüm Müslümanlara çok büyük sorumluluklar düşmektedir.

Bu vesile ile Miraç Kandili’nin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini diler, hemşehrilerimizin ve bütün İslam âleminin Miraç Kandili’ni kutlarım.” Şeklinde konuştu.

Konya Bülten

Benzer Haberler