Bir Güz Geleneği Pekmez Kaynatma

 Bir Güz Geleneği Pekmez Kaynatma

Türkiye, bağcılık için dünyanın en uygun iklim kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Ülkemiz asmanın gen merkezi olmasının yanı sıra çok eski ve köklü bir bağcılık kültürüne de sahiptir. Anadolu’da bağcılık kültürünün tarihi oldukça eskidir. Yapılan arkeolojik kazılardan Anadolu’da bağcılığın M.Ö. 3500 yılına kadar dayandığı saptanmıştır. Türkiye tarih boyunca bağlarıyla şöhret bulmuş olup Türk uygarlıkları zamanında bağcılık bütün dünyaya buradan yayılmıştır. Türklerin besin muhafazası için geliştirdiği pekmez; bir taraftan çabuk bozulan üzüm ve şırasının dayanıklı hale getirilmesini sağlamakta, diğer taraftan da tatlı ve şeker ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Besin ögesi açısından da çok zengin olan pekmez, Türkiye’de popüler bir kış gıdasıdır.

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez besinlerinden olan üzüm pekmezi zahmetli bir yolculuğun ardından sofralardaki yerini alır. Üzüm taneleri bin bir zahmetle geleneksel yöntemler kullanılarak pekmeze dönüştürülür. Şifası ve lezzetiyle mutfakların vazgeçilmezi olan üzüm pekmezi, bağlardan toplanan üzümün kaynatılmasına kadar uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından sofradaki yerini alır.

Pekmezin bu zahmetli yolcuğunu sizlere aktarmak için eğitimci Halil Şahi’in bahçesine konuk olduk. Şahin pekmez yapımının inceliğini bizlere aktardı.

Merak edilen detaylar haberimizin videosu’nda….

 

https://www.youtube.com/watch?v=6FpUdl9zWdg&t=201s

 

 

Desteklerinde dolayı Muhammed Emin Şahin’e teşekkür ederiz…

 

Konya Bülten

Benzer Haberler