18. Mistik Müzik Festivali’nde ‘Bozkırın Baharı’ Özgür Can Çoban’dan Muhteşem Konser

 18. Mistik Müzik Festivali’nde ‘Bozkırın Baharı’ Özgür Can Çoban’dan Muhteşem Konser

Hazreti Mevlana’nın 814’üncü doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen, 18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nin altıncı gününde, Türk Halk Müziğinin büyülü sesi Özgür Can Çoban, kendine has yorumuyla muhteşem bir konser verdi.

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TRT, Karatay, Meram ve Selçuklu Belediye Başkanlıklarının katkılarıyla organize edilen festivalin altıncı gününde, Türk Halk Müziğinin büyülü sesi, genç yetenek Özgür Can Çoban sahne aldı. Bozkırın yanık, acılı topraklarında gök kubbeye atılan her çığlık, yeniden yeşeren bir fidan gibi, saz ve söz ustası Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın izinden giden ve onun vefat yıldönümüne denk gelen festival kapsamında Çoban, kendine has yorumuyla Selçuklu Kongre Merkezi’nde muhteşem bir konser verdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda protokol ve seyircinin katılımı ile gerçekleştirilen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Repertuvarından 18 eser seslendiren Özgür Can Çoban’a seyirciler de eşlik etti. Zaman zaman ilginç diyalogların yaşandığı konserde, sanatseverler muhteşem bir gece yaşadı.

MEVLANA’NIN HUZURUNDA OLMAK ÇOK KIYMETLİ

Yaklaşık bir buçuk saat süren konser öncesinde açıklamalarda bulunan Çoban,  birçok uluslararası müzik festivalinde yer aldığını ifade ederek, “ Benim için en kıymetlisi kendi ülkemde olandır. Özellikle Konya benim için çok kıymetli, çok değerli. Tabi ki Mevlana Hazretlerinin huzurunda olmak, burada kendi şarkılarımı ve türkülerimi söyleyecek olmak benim için çok kıymetli. Ayrıca sosyal medya diye bir gerçek var. Orada da insanların büyük ilgisiyle karşılaştım. O yüzden çok mutluyum. Dilerim insanların gönlüne göre müzik yapabilirim.” dedi.

Saz ve söz ustası, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın vefat yıldönümünde sahne almasını da değerlendiren Çoban, “Ben bir Kırşehirliyim. Yaşım yetmez ama Neşet Ertaş hocayla aynı mahallede doğmuş büyümüş bir insanım. Hayatımızda şöyle bir gerçek var. Doğduğun zaman ve belli bir yaşa eriştiğin zaman bize doktor mu, mühendis mi veya öğretmen mi olacaksın demek yerine, bağlama mı, davul mu veya zurna mı çalacaksın derler. Bende bu mesleğe darbuka ve davul çalarak başladım. Daha sonrasında hayatın bize verdiği ve Allah’ın nasip ettiği üzere hem çalıp, hem söylemeye başladım.” dedi.

 

MESELE SANATLA MAHİR OLMAK DEĞİL, İNSAN OLABİLME SANATINDA MAHİR OLMAK

Neşet Ertaş’ın sanat yönünün tartışılamayacağını ifade eden Çoban, ustanın felsefi tarafını daha çok benimsediğini ve onun insana aşık tarafını kendine örnek aldığını söyledi. Çoban konuşmasını şöyle sürdürdü. “Hepimiz iyi müzik yapabiliriz. Çok güzel saz çalabiliriz. Ancak benim bunlardan ziyade önüme koyduğum bir şey var oda çok iyi insan olabilmek. Bir gün dünyadan göçüp gittiğimiz zaman, Özgür çok iyi bir sanatçıydı. Ya da çok iyi sesi vardı diyebilirler. Bundan ziyade Özgür Can Çoban’ı nasıl bilirsiniz dedikleri zaman çok iyi bir insandı. Kimseyi kırmaz demeleri benim içi daha kıymetli, mesele sanatla mahir olmak değil. İnsan olabilme sanatında mahir olmaktır.” dedi.

KONYA İLE ENTERESAN BİR BAĞ OLUŞTU

Konya ile ilgili düşüncelerini de paylaşan Çoban, gerek manevi anlamda ve gerekse iş icabı Konya’ya çok defalar geldiğini belirterek, “Konya’nın bizle enteresan bir bağı oluştu. Galiba Konyalılar beni sevdi bende Konyalıları, umarım daim olur. Konya gerçekten çok özel, çok enteresan bir kokusu olan bir şehir, dilerim ki bugün müziğin dışında Özgür Can olarak gönlünüzün ufak bir yerinde hoş bir seda bırakabilmişsem ne mutlu” diyerek sözlerini tamamladı. Programının sonunda, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ile Festivalin Sanat Yönetmeni Ahmet Çalışır, Özgür Can Çoban ve kendisine eşlik eden müzisyenlere teşekkür ederek, ney ve çeşitli hediye takdiminde bulundular.

Mistik Müzik Festivali, Kırgız ses sanatçısı Salamat Sadikova’nın, 28 Eylül Salı günü saat 20.30’da Selçuklu Kongre Merkezi’nde vereceği konserle devam edecek.

Konya Bülten

Benzer Haberler