“Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, UNESCO Mirasını Dünya Turizmine Sunuyor”

 “Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, UNESCO Mirasını Dünya Turizmine Sunuyor”

Konya’da yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tek eser olan Çatalhöyük’ün tarihi ve kültürel zenginliklerini ziyaretçilere daha iyi bir şekilde sunmak amacıyla “Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi” ziyaretçilerini bekliyor.

Bu özel merkez, Çatalhöyük’ü ziyaret edenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kafeteryalar, sergi alanları ve diğer olanaklarla donatılarak tasarlandı. Üstelik, tamamen ahşaptan inşa edilen bu bina, Türkiye’deki en önemli karşılama merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor.


9 bin 500 yıl önceye kadar uzanan köklere sahip olan insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük, bu yeni tanıtım ve karşılama merkezi ile tarihi ve kültürel mirasını ziyaretçilere daha derinlemesine ve etkileyici bir şekilde sunarak kültür turizminin canlanmasına da katkı sağlıyor.


UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen bu antik yerleşim, merkezin açılmasıyla konfor alanını arttırarak daha fazla insanın bu eşsiz tarihi mekanı ziyaret etmesine olanak sağlayacak.

Merkezin resmi açılışı, ilerleyen günlerde gerçekleştirilecektir.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler