Eğitimci Yazar Ali Işık Konya Aydınlar Ocağı’nda Hayatı Ve Hatıralarını Anlattı.

 Eğitimci Yazar Ali Işık Konya Aydınlar Ocağı’nda Hayatı Ve Hatıralarını Anlattı.

Konya Aydınlar Ocağı eğitimci yazar Ali Işık’ın 70. Yaşına saygı programı düzenledi. İl Halk Kütüphanesi Salondaki programda hayatı ve hatıralarını anlatan Işık, gösterdiği vefadan dolayı Konya Aydınlar Ocağı yönetimine teşekkür etti.

Annesinin vefatı nedeniyle program öncesinde taziyeleri kabul eden Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü gecenin açılış konuşmasında, Ali Işık’ın Konya kültürünün hadimlerinden ve velut bir yazar olduğuna işaret ederek, “Hocamızı, kültürüme kazandırdığı kıymetli eserlerden ötürü tebrik ediyorum” dedi.

Eğitimci yazar Kamil Bircan’ın Aşr-ı Şerif tilaveti ve duasından sonra kürsüye gelen yazar Ali Işık, 1 Haziran 1954 tarihinde Kadınhanı’na bağlı Başkuyu köyünde dünyaya geldiğini belirterek, “Nüfusa kaydedildiğimde yürüyordum ve sadece 1954 yılında doğduğum yazılmıştı. 1 Haziran’ı, öğretmenliğe başladığım sırada Gazi Lisesindeyken yazdım ve tescil edildi” dedi.

Konya’ya taşındıklarında ilk olarak Güllükbaşı’nda oturduklarını, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, Karma Orta Okulu, Gazi Lisesi ve Selçuk Eğitim Enstitüsü Gündüz Türkçe Bölümünü bitirdiğini de anlatan Işık, “Aslında matematik bölümüne gidecektim ama okulda karşılaştığım bir arkadaşım, yanında bulunan kişinin matematik bölümünde yedek birinci sırada olduğunu söyleyerek benden Türkçe’ye gitmemi rica etti. Ben de onu kırmadım ve matematikten vaz geçtim” diye konuştu.

İlkokulda bir Amerikan piyesi oynadıklarını, kendisinin de bir Kızılderili rolü oynadığını söyleyen Işık, “Lisedeyken, okulumuza yeni tayin olan beden eğitimi öğretmeni ile latife amaçlı sohbet ederken adım pehlivana çıktı ve mecburen güreşçi oldum. Bizim dönemimizde Gazi Lisesi ilk defa, benim rakibimi yenip sıkletimde ikinci olmamla, takım halinde İmam Hatip’i geçip Konya şampiyonu oldu” dedi.

Çocukluk yıllarında en büyük hobisinin sinema seyretmek olduğuna vurgu yapan Işık, “Harçlığımdan birikim yapar sinemaya giderdim. Yılmaz Güney’in aynı filmini yedi sekiz defa seyrettiğim bile olmuştu. Evimizin kuralları arasında da akşam yemeğinde mutlaka sofrada bulunmak vazgeçilmezdi” diyerek sözlerini sürdürdü.

Lise yıllarında hukuk okumaya karar verdiğini ama kendisinden önce 303 puanla kayıt yapan Hukuk Fakültesine ertesi yıl daha yüksek puan almasına rağmen giremediğini anlatan Işık, “Aslında öğretmen olmayı düşünmemiştim ama kader bu şekilde tecelli etti. 1977 yılında Taşkent İmam Hatip Lisesinde başladığım öğretmenlik hayatımı 2003 yılında Konya Lisesinde tamamlayıp emekli oldum. 1986 yılında da Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden lisans diploması aldım” dedi.

Emeklilik kararı verirken Avustralya seyahati planladığını ama dershanelerden gelen teklifler arasında kaldığını ve bir teklifi geri çeviremediğini anlatan Işık, “Belki o işe hiç girmemeliydim ama o tecrübeyi de yaşamış oldum” dedi.

Yazarlık hayatına dair bilgiler de veren Ali Işık, “Günümüzde ismi Hakimiyet olan Yeni Gazete kurulduğunda Genel Yayın Müdürlüğünü merhum Yalçın Dikilitaş yürütüyordu. 1997 yılında onun vasıtasıyla Edip Yörükoğlu müstearıyla yazmaya başladım. Konyacılık akımını başlayan Yalçın Dikilitaş yazarlık hayatımda önemli birinci kişidir. Sonra Mehmet Ali Uz ağabey Akademik Sayfalar ve Konya Ansiklopedisi projelerine beni de davet etti ve yazı hayatımda ikinci önemli kişi oldu” diyerek sözlerine devam etti.

Akademik Sayfalar ve Konya Ansiklopedisi devrinde çok malzeme edindiğini anlatan Işık, “Zaman içinde bunun semeresini aldım ve yirmi civarında kitabım yayımlandı. Konya Mutfak Kültürü ve Konya Yemekleri, Mevlevi Mektupları, Ayaşlı Şakir Hayatı ve Şiirleri, Konya’nın 40 Çocuk Oyunu, Vali İngiliz Sait Paşa’nın Konya Günleri, Konya’nın Gülleri/Deliler, Meczuplar, Bir Katre Konya, ÂhMine’l-mevt/Konya Ahiret Kapıları Kitabeleri, Beden Sağlığının Korunması/Gâyetü’l-Beyân fî TedbîriBedeni’l-insân,  Konya’da Kültürel Hayat,Konya Ağzı ve Söz Dağarcığı, Bir Ömür Hacıkaymak gibi eserlerim okurlara ulaştı. Şu anda da basılmak üzere olan çalışmalarım var. Bugünü tertip eden Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Program sonunda Aydınlar ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ve Konya eski Milletvekili Mustafa Kabakcı günün anısı olarak yazar Ali Işık’a kitap takdim etti.

Konya Bülten

Benzer Haberler