Endonezya’da Düzenlenen Sosyoloji Dergisinin 4. Konferansı’nda Hz. Mevlana Konuşuldu

 Endonezya’da Düzenlenen Sosyoloji Dergisinin 4. Konferansı’nda Hz. Mevlana Konuşuldu

Endonezya’da düzenlenen Sosyoloji Dergisinin 4. Konferansında “The 4th Panel Conference Of Jsr (Jurnal Sosiologi Reflektif)” Konya’da yapılan Mevlana törenleri ve programları konuşuldu.

Zoom üzerinden UIN Sunan Kalijaga Üniversitesi’nden UI Ardaninggar Luhtıtıantı moderatörlüğünden gerçekleşen programa Paramadina Universitesi’nden Dr.Phil Suratno, Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr Ali Temizel’in katımıyla gerçekleştirildi.

Konferans konuşan Prof. Dr Ali Temizel,”Hz. Mevlana  800 yıldan beri eserleri ve düşüncesiyle başta Anadolu, Balkanlar, Ortadoğu, Hint Yarımadası, Kuzey Afrika olmak üzere dünyanın her yerine sevgi tohumu ekmeye devam etmektedir.  Mevlana’nın yeşertemeye çalıştığı sevgi, insanı Allah’a ulaştıran, Kur’an ahlakını yaşatan ve Hz. Peygamber’in sünnetine uymaya davet eden ilahi bir sevgi ve aşktır.  Bu yüzden günümüz dünyasında Mevlâna sevgisi doğudan batıya, güneyden kuzeye dünyanın her tarafına yayılmıştır. Bu sebeple dünyanın her yerinde Mevlâna ve eserlerini anma toplantıları yapılmakta, eserleri ve düşünceleri hakkında çeşitli bilimsel çalışmalar ortaya konulmaktadır” dedi.

Konya’da Yapılan Mevlana Törenleri ve Programları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Temizel,” Konya İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi , S.Ü Mevlana Araştırmaları Enstitüsü olmak üzere diğer kurumlar, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel konferans, panel ve sempozyumlar hakkında bilgiler verdi

Konya Bülten

Benzer Haberler