Fıkıh Düşüncenin Kılcallarına Girmektir

 Fıkıh Düşüncenin Kılcallarına Girmektir

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nde Doç. Dr. Ahmet Akman’ın Proje Koordinatörlüğü ve Şair Vural Kaya’nın Atölye Koordinatörlüğünde başlayan Yazarlık Atölyesi derslerinde bu hafta Sait Mermer ders verdi.

Sait Mermer’in  “Düşünce yazıları” dersi  ile devam eden yazarlık atölyesinin tamamlanmasına dört konu kaldı.“Dil mi düşünceyi yönetiyor yoksa düşünce mi dili?” sorusuyla derse başlayan Mermer “Düşünceyi harf üzerinden görsel hale getiriyoruz. Adem (a.s)’ın dili harf dilidir. Biz insanı kamil olarak doğarız. Düşünmenin partiküler hali cümle kurmadan evvel harf diliyle düşünmektir. Dil düşünceyi, düşünce de dili  inşa eder. Metnin bir sûreti birde ruhu vardır. Metnin sureti Tevrat ( sarf ve nahivi) , ruhu incildir. İnsan sosyal medya ile tüm bilgiyi oraya aktarıp beynini boşaltıyor. İnsan ilk oarak hafızaya geçirirse alim olabilir, ilmi önce kendine geçirip sonra metne kaydetmek gerek, ancak o zaman kalıcı olabilir” dedi.

Dersin sonunda ülkemizin acı gündemi olan depreme de değinen mermer öğrencilere böyle afetlerin sosyolojik etkilerinden ve nasıl davranılması gerektiğinden, birlik beraberlik ve fedakarlığın öneminden bahsetti.

Bir sonraki konu olarak TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu ile “Şehir Ve Edebiyat” dersi işlenecek olan atölyede toplam 16 konuda 32 ders verilecek.

Konya Bülten

Benzer Haberler