Fransız Gezgin Léon de Laborde’un Konya ve Karadağ Yolculuğu

 Fransız Gezgin Léon de Laborde’un Konya ve Karadağ Yolculuğu
Fransız antikacı, liberal politikacı ve bir yazar olan Alexandre de Laborde’un oğlu olan Léon de Laborde, 1807 yılında Paris’te dünyaya geldi. Almanya’da eğitim aldı. 20 yaşına geldiğinde babasıyla birlikte Güney Avrupa’yı ve Doğu’yu neredeyse karış karış gezdi. Arkeoloji faaliyetlerinin yanı sıra, Fransız diplomatik hizmetlerinde de bulundu.

Fransız arkeolog ve gezgin Leon de Laborde

1838 yılında Laborde; Konya’ya ve bugün Karaman il sınırlarında bulunan Karadağ’a ve Madenşehri’ne yolculuklar yaptı. Bu yolculukta tanık olduğu Selçuklu ve Erken Hristiyanlık dönemi tarihi yapıları üstün bir çizer yeteneğiyle resmetti. Bugün bu tarihi gravürler, bizlere dönemin Konya’sı ve Karadağ’ı hakkında hiç görmediğimiz çarpıcı bilgiler sunmaktadır.
Léon de Laborde’un 1838 tarihli bu gravüründe, Konya’nın Anadolu Selçuklu eseri dış kale surları ve kale burçları resmedilmiştir. Bugün bu surlar ve burçlar, –maalesef- günümüze dek ulaşamamıştır.

 

Léon de Laborde’un 1838 tarihli bu gravüründe, farklı bir açıdan yine aynı şekilde Konya’nın günümüze dek ulaşamayan dış kale surları ve kale burçları resmedilmiştir.

 

Léon de Laborde’un 1838 tarihli bu gravüründe de, Konya’nın genel görünümü resmedilmiştir. Sol üst köşede Mevlana Dergâhı (Mevlana Türbesi) ve dergâhın hemen yanında yer alan Osmanlı dönemi eseri Selimiye Camii görünmektedir.

 

Léon de Laborde’un 1838 tarihli bu gravüründe, bugün Karaman il sınırlarında yer alan Karadağ ve Madenşehri resmedilmiştir. Karadağ ve Madenşehri, -Hristiyanların hac yolu üzerinde yer aldığı için- Erken Hristiyanlık dönemi eserleriyle dolu bir yerleşim bölgesiydi. Harabe haldeki bu eserler, ilgili gravürde ufak bir şekilde resmedilmiştir.

 

Léon de Laborde’un 1838 tarihli bu gravüründe, yine aynı şekilde Karadağ ve Madenşehri’ndeki Erken Hristiyanlık dönemi eserleri daha ayrıntılı olarak görünmektedir.

 

Léon de Laborde’un 1838 tarihli bu gravüründe de, yine aynı şekilde Karadağ ve Madenşehri’ndeki Erken Hristiyanlık dönemi eserleri ayrıntılı olarak görünmektedir.

 

Léon de Laborde’un 1838 tarihli bu son Karadağ-Madenşehri gravüründe de, yine aynı şekilde Karadağ ve Madenşehri’ndeki Erken Hristiyanlık dönemi eserleri ayrıntılı olarak görünmektedir.

 

Doğu’yu ayrıntılı olarak gezdikten sonra Laborde; Fransız diplomatik hizmetlerinde bulunmuş, 1847’de Paris-Louvre Antika Müzesi’nin köratörü, 1857’de de ise İmparatorluk Arşivleri Genel Müdürü olarak görev yapmıştır.
Laborde çok sayıda eser kaleme almış, bunlardan bazıları da gerçekleştirdiği seyahatlere dair eserlerdir ancak ilgili eserler, -maalesef- hiçbir zaman Türkçe’ye kazandırılmamıştır. (Bkz. Journey through Arabia Petraea, to Mount Sinai. and the excavated city of Petra, the Edom of the prophecies, 1836 ve Voyage en Orient, Asie Mineure et Syrie, 1837–62)
Seyahatleri ve eserleriyle üne kavuşan Léon de Laborde, 1869 yılında Kuzey Fransa’nın Fontenay-en-Vexin-sur-Epte komününde hayata veda etmiştir.
Not: Léon de Laborde’un Karadağ-Madenşehri gravürleri ile ilgili YouTube’taki “Uzak Zamanlar” kanalına da göz atabilirsiniz: “1838 Yılında Karaman Madenşehri’nde Avrupalı bir Gezgin – Leon De Laborde

 

Haber ve Fotoğraflar: Murat Sarıbaş

 

Konya Bülten

Benzer Haberler