Geleneksel Hıdrellez Etkinliği Yoğun İlgi Gördü

 Geleneksel Hıdrellez Etkinliği Yoğun İlgi Gördü

Akşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan hıdrellez etkinliği yoğun ilgi gördü. Etkinlikte yapılan eğlenceli yarışmalar katılımcılar tarafından keyifle izlendi.

Akşehir Kent Ormanı Nimetullah Nahcivani Türbesi civarında düzenlenen hıdrellez etkinliğinde ilk olarak Akşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından gösteriler sunuldu. Etkinlik alanında yapılan halat çekme yarışı, çuvalla koşma yarışı, kaşıkla yumurta taşıma yarışı, yumurta kırma oyunu, yoğurdun içinden para bulma yarışı ve bilek güreşi gibi geleneksel hıdrellez eğlenceleri katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. Yarışmalarda başarılı olanlara etkinliğe katılan protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Hıdırellez Etkinliğinde konuşan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Güzel bir havada güneş bir taraftan, yeşilliğin içerisinde baharın uyanışıyla birlikte güzel bir ortamdayız. Esas güzellik sizlersiniz. Akşehir olarak, Nasreddin Hocanın torunları olarak her zaman kültürlerimize sahip çıkıyoruz. Bizlerde Akşehir Belediyesi olarak tüm kültürel değerlerimizi yaşatmak üzere birbirinden değerli, anlamlı ve güzel etkinlikleri sizler için yapıyoruz. Sizler gerçekten kültürünüze ve sanatınıza sahip çıkıyorsunuz. Hıdırellez etkinliğimiz bir anlamda İslam ve Türk kültürüdür yaşatılmaya devam edilecektir. Bilindiği gibi Hıdrellez Hızır Aleyhisselam ile Hazreti İlyas Peygamberimizin buluştuğu gün olarak ifade edilir. Baharın müjdeleyicisi, bolluğun, bereketin ve tabiatın canlanmasının işaretidir. Onun içinde Akşehir’imizde yıllardır Nimet Baba olarak bilinen Nimetullah Nahçivani Hazretleri’nin türbesi ziyaret edilir, dua edilir ve etkinlikler yapılır. Nimet Baba’nın huzurunda inşallah bolluk bereket temennisiyle, duasıyla bu etkinliğimizi başlatmış bulunuyoruz. Bireyler olarak kültürel ve sanatsal değerlerimizi yaşatmak ve anlatabilmemiz gerekiyor. Çocuklarımızla geleceğe daha güzel, daha donanımlı bir şekilde hazırlamalıyız. Türkiye 100 yılında yaşatacak ve dolduracak olan gençlerimize ve çocuklarımıza 2023, 2053 ve 2071 vizyonları çeşitli ortamlarda anlatılmıştı. Geldiğimiz noktada neler oldu. TOGG ‘la beraber kendi savaş uçağımızı yaptık adına KAAN dedik. TGC Anadolu Savaş Gemimizi yaptık velhasıl Doğalgazımızı buluyoruz. Petrolümüzü buluyoruz. Elektriğimizi üretiyoruz daha nice atılımları göreceğiz. 2023’le elhamdülillah kendi yerli ve milli otomobilimizi yaptık. Birkaç gün önce Cumhuriyet Meydanında Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’la birlikte TOGG otomobilimizi vatandaşlarımızla buluşturduk. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı bünyesinde olan İletişim Başkanlığı tarafından Yerli aracımızın reklam filmini gerçekleştirmek için şehrimize gelmişti. Bu reklamda Temsili Nasreddin Hocamız TOGG ‘la beraber Kahramanmaraş’a gitmişti. Hatırlarsanız sosyal medyalarımız ve TRT aracılığıyla paylaşımlar yapıldı. Güzel bir izlenim kaydetti. Nazar değmesin inşallah. Türkiye’miz artık heybetiyle şahlanmıştır” diye konuştu.

Etkinlikte gölle ikramı öncesi yılın bereketli, sağlıklı ve bolluk içinde geçmesi için dua edildi. Duanın ardından etkinliğe katılan protokol tarafından Akşehir Belediyesinin ikramı olan gölleler vatandaşlara dağıtıldı. Buğday, nohut kuru fasulye gibi baklagillerin haşlanarak pişirilmesinden oluşan ve bereketi temsil eden gölleden almak isteyen vatandaşların yoğun talebi sayesinde gölle kazanları kısa sürede boşalırken, vatandaşlar hıdrellezin böyle manalı bir şekilde kutlanmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Konya Bülten

Benzer Haberler