Geleneksel Ramazan Oyunları Tarihi Medrese Kahvehanesi’nde

 Geleneksel Ramazan Oyunları Tarihi Medrese Kahvehanesi’nde

Sanat ve sohbetin buluştuğu, Osmanlı kahvehane kültürünü yeniden canlandırmanın amaçlandığı Tarihi Medrese Kahvehanesinde , Ramazan ayında  “çat kapı” sergilenen oyunları şaşkınlık ve keyifle izleyen misafirler, zaman zaman da tiyatroculara eşlik ediyor

Geleneksel Türk Tiyatrosu‘nun en önemli unsurları arasında yer alan, Hacivat-Karagöz, ortaoyunu, meddah  günümüzde unutulmaya yüz tutmuş durumda. Geleneksel değerlerimizi  unutturmamak adına yola çıkan Tarihi Medrese Kahvehanesi, müşterilerine  kültürel değerler kapsamında Ramazan Ayında Anadolu’nun kültürel çeşitliliğini ve önemli zenginliklerini yansıtan bu oyunları, tiyatro sanatçıların anlatımı ve canlandırmasıyla müşterilerine, eskiyi yaşatmak ve birebir bir sanatçı eşliğinde izleme ve yakından görme imkânı sunuyor.

Tarihi Medrese Kahvehanesi hem geleneksel tiyatro sanatının önemini, inceliğini, doğaçlama ve güldürürken düşündürme vb. özelliklerini birebir görme fırsatı yakalıyor, hem de kültürümüze ait bu oyunlar hakkında bilgi sahibi olarak sonraki nesillerde aktarma bilinci oluşuyor.

Fotoğraflar: Necati UYSAL – İbrahim ACU

Haber: Alaaddin ALADAĞ

Konya Bülten

Benzer Haberler