Güzel Gonyam Dergisi’nin Ramazan Özel Sayısı Çıktı

 Güzel Gonyam Dergisi’nin Ramazan Özel Sayısı Çıktı

Tamamen gönüllü bir hareket olarak başlayan Güzel Gonyam, birkaç Konya sevdalısı tarafından 4 Şubat 2015 tarihinde kuruldu. 9 yıldır bu şehrin güzelliklerini, unutulmayan anılarını, insanlarını anlatan sayfa, Güzel Gonyam adıyla bir dergi de çıkardı.

9 YILDA 6 DERGİ

İlk sayısını 2016 yılında çıkaran Güzel Gonyam, 2024 yılında ilk olarak 5. sayısıyla okuyucularının karşısına çıktı. Ücretsiz olarak dağıtılan dergide Konya’ya özel haberler, fotoğraflar, haberler ve karikatürler bulundu. Dergi kısa sürede tükendi.

SELÇUKLU BAŞKENTİNDE RAMAZAN

Yüzbinlerce takipçisinin desteğiyle Konya’nın güzelliklerini ve unutulmayanlarını gündemde tutmak için çalışan Güzel Gonyam ekibi, bu yoğun ilgi karşısında kısa sürede hazırlıklarını tamamlayıp Selçuklu Başkentinde Ramazan ayının güzelliklerinin anlatıldığı özel bir sayı daha çıkardı.

“BÜTÜN KONYALILAR, GÜZEL GONYAM EKİBİDİR”

“Konya’da bu özgünlükte bir sayfa daha yok, iddialıyız.” diyen Güzel Gonyam ekibi, Ramazan özel sayısına ilişkin editör notuna şunları yazdı:

“Tanpınar’ın dediği gibi; Konya, bozkırın tam çocuğudur. Onun gibi kendini gizleyen esrarlı bir güzelliği vardır.

Bu güzel satırdan yola çıkan Güzel Gonyam’ın yayın ilkeleri Konya’dır, Bozkırdır, Anadolu’dur. Yani Anadolu gibi Konya gibi kaybolmaya yüz tutan değerleri saygı ve sevgi ile harmanlamak ve sosyal medyaya taşımaktır.

Ötekileştirmeden, özellikle saygı çizgisini aşmadan, Konya’nın güzelliğini biraz mizah katarak servis etmektir amacımız. Özünde Konya ve Konya masumiyeti esastır bizim için. Unutulmaya yüz tutmuş ara sokakların güzelliklerini hatırlatmaktır gayemiz…

Aslında tüm Konyalılar Güzel Gonyam ekibidir diyebiliriz. Her ne kadar mutfak ekibimiz beş kişiden oluşsa da bizi takip eden herkes sayfamızın yöneticisidir. Mutfak ekibi dediğimiz beş kişiye gelince, ortak noktaları Konya sevdası olan, farklı meslek gruplarından kişileriz. Güzel Gonyam için ruhu amatör ama profesyonel bir uğraş veriyoruz. Metin yazarımız var, çizerimiz var, koordinatörümüz var. Tam bir ekip ruhu ile çalışıyoruz. Konya’da bu özgünlükte bir sayfa daha yok, iddialıyız.

2015 yılında kurulan sayfamızda yayınlanan paylaşımların sosyal medyada yok olup gitmesine gönlümüz razı olmadı ve “Güzel Gonyam Dergisi”ni çıkarmaya karar verdik. Bugüne kadar beş sayı çıkardığımız derginin 6. sayısını elinizde tutuyorsunuz.

Derginin bir yayın periyodu yok. Ne zaman fırsat bulursa o zaman çıkıyor. Bu derginin en önemli özelliği tamamen “ücretsiz” olması. Çok ilgi gören beşinci sayımızın hemen ardından Ramazan ayı münasebetiyle altıncı sayımızı çıkardık. Bu sayımızda Selçuklu’yu anlattık. Hem tarihsel geçmişi ile büyük bir devlet kuran atalarımız Selçuklu’yu hem de Konya’nın modern ve yeni yüzü Selçuklu ilçemizi harmanladık.

 

Bu sayıda 11 ayın sultanı Ramazan’ın Konya’daki yansımalarını anlatırken; Selçuklu yemeklerinden ve devlet geleneklerinden örnekler sunuyor; Gonya lugatı ile bilinmeyen kelimeleri gençlere öğretiyoruz.

Gevala Kalesi’nden Sille’ye, Selçuklu Tropikal Kelebek Bahçesinden Tahir hocamızın sokağına; eski Gonya iftar sofralarından soğuk kış gecelerinin vazgeçilmezi pişmaniyeye kadar çok renkli bir dergi ile karşınızdayız.

Dergimizin yeni sayısının hazırlanması için bizi teşvik eden ve yayınlanması için destek veren Selçuklu Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Pekyatırmacı’ya özellikle teşekkür ediyoruz.

Güzel Gonyam Dergisinde Doğukan Akbıyık’ın seçimleri ile sosyal medya hesaplarında yayınladığımız gönderileri, Ahmet Akbıyık’ın hazırladığı Konya’ya özel haberleri; Selman Selim Akyüz ile Halil İbrahim Tongur’un hiçbir yerde bulamayacağınız yazılarını ve Hüseyin Taşkıran’ın özel karikatürlerini bulacaksınız.

Tamamen ücretsiz bir şekilde Konyalılara ve Konya’yı sevenlere ulaşan Güzel Gonyam Dergimizin tek ve daimi dağıtımcısı Kültürpark önündeki Tatlıcı Servet’tir. Israrla isteyiniz.”

Konya Bülten

Benzer Haberler