Hoca Hasan-ı Veli Mescidi’nin Restorasyonuna Başlandı

 Hoca Hasan-ı Veli Mescidi’nin Restorasyonuna Başlandı

Meram İlçesi Beyhekim Mahallesinde, Gedavet Parkına cepheli  1982 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescilli hale getiren Selçuklu mescidinin yapım tarihi belli değildir. Cami tek ve sağır kubbelidir. Kıble tarafına üç sağ ve soluna da ikişerden dört penceresi açılır. Mihrabında çini bulunmayan cami kubbesinin üstünde çıkıntı halinde süsler vardır.Mescit ve minare tamamen tuğla ile yapılmıştır. Minare planı ve inşa tarzı itibarıyla Selçuk sanatının en güzel örneklerinden biridir. Vaktiyle minarenin cadde üzerindeki kitabesi yok olmuştur.

Osmanlı Dönemi’nde 1771 yılında restorasyonu yapıldığı belirtilen caminin 1991 yılında da Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildiği ve son onarımını da 2007 yılında gerçekleştirildi.

Türkiye’deki tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalar yürüten Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, her yıl onlarca eserin restorasyonunu başarıyla gerçekleştiriyor. 2020-2021 yılları onarım işi  kapsamında Hoca Hasan-ı Veli Mescidi’nin restorasyonu 400 gün sürecek. Mescidin restorasyonunu ise Desa Mühendislik İnşaat LTD. ŞTi yükleniyor.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler