Ilgın’da Türk İslam Sanatları Kursları Başladı

 Ilgın’da Türk İslam Sanatları Kursları Başladı

Ilgın Belediyesi Türk İslam Sanatları Kursu kapsamında; tezhip, hüsn-i hat, geometrik desen tasarımı, kündekari, kalemişi, edirnekari, ahşap oyma, sedef kakma, naht, çini, vitray, fotoğrafçılık ve sinema olmak üzere toplam 12 kursu hizmete açtı.

Ilgın’ın tarih ve kültürü yaşatılacak olan kurslara vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Lala Mustafa Paşa Külliyesi Kültür Salonu’nda ilk eğitimlerine başlayan fotoğrafçılık ve sinema kursiyerleri böylesine güzel ve anlamlı kursların açılmasından dolayı Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş’a teşekkürlerini iletti.

Fotoğrafçılık Eğitmeni Mustafa Bayram’ın vermiş olduğu fotoğrafçılık ve sinema kursuna yaklaşık olarak 25 kursiyer katıldı. Bayram yaptığı açıklama da “İyi fotoğrafı herkes çeker. Mesele iyi fotoğraf çekmek değil, iyi fotoğraf çekecek insanlar yetiştirebilmektir. İnşallah arkadaşlarımızla birlikte güzel işlere imza atacağız” dedi.

Kursiyerlerle yakından ilgilenen ve istek taleplerini dinleyen Başkan Ertaş “Bu kurslarla amacımız Türk İslam Sanatları’nın gelecek kuşaklara aktarılması, teorik derslerle boğuşan gençlerimizin sanat ile streslerinin atılmasını sağlamaktır. Yani bir anlamda gençlerimizin deşarj olmasına vesile olmaktır. Bu kurslar sonunda halkımıza yönelik sergiler açılacak, tarih ve kültürümüze bir nebze de olsa katkı sağlamış olacağız. Kursiyerlerimiz usta-çırak ilişkisi bağlamında ustaların rahle-i tedrisatında yani bir anlamda dizlerinin dibinde bu görkemli ve göz kamaştırıcı sanatları öğreneceklerdir. Fotoğrafçılık ve sinema alanında kursumuza katılacak fotoğraf severlerle oluşturacağımız toplulukla belirli periyotlarda ilçe içerisinde ve ilçe dışında fotoğraf çekme etkinlikleri düzenleyip, Ilgın’a ait bir fotoğraf albümü yapmayı, ayrıca diğer alanlarda üretilen el sanatları ürünlerini hediyelik olarak tanıtım ve pazarlanmasını sağlamayı hedeflemekteyiz” dedi.

Konya Bülten

Benzer Haberler