Karapınar Sultan Selim Cami’sinde 450 Yıllık El Yazması Kur’an-ı Kerim Bulundu

 Karapınar Sultan Selim Cami’sinde 450 Yıllık El Yazması Kur’an-ı Kerim Bulundu

Karapınar ilçesindeki tarihi Sultan Selim Camii’nin deposunda,  Osmanlı Padişahı İkinci Selim’in vakfiyesi 10 Kur’an-ı Kerim cüzü ortaya çıkarıldı.

Cüzlerin bulunmasında büyük bir heyecan olduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Yaka,” İlçe Müftümüz ve imamlarımız tarafından yapılan çalışmada camiinin arşivinde çok kıymetli bir eser bulunmuştur. Sultan Selim han Konya’daki şehzadeliğinde ilçemize kazandırdığı Sultan Selim Camisi, külliyesi, imarethanesi ve hamamıyla beraber çok kıymetli bir eserdir. Sultan Selim Camimize artık o gün Sultan Selim Han’ın Karapınar’a da gönderdiği, vakfettiği bir hediye olan el yazmasıyla yazılan Kur’an-ı Kerim’in belli cüzleri camimizin arşivinde bulunmuştur. Hattatı ve yazılış tarihi belli olmayanKur’an-ı Kerim’in 10 cüzün de, ‘Sultan Selim Han’ın Karapınar şehrine vakfiyesidir’ diye not düşülmüş. Şanlı ecdadımızın ruhları şad olsun bu eserimizin çok kıymetli olduğu tekrar belirtmek istiyorum. Bununla ilgili yapılan çalışmalardan dolayı Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Aşkar hocamıza teşekkür ediyorum “dedi.

Karapınar İlçe Müftüsü Yunus Aydın, cüzlerin uzunca depoda kaldığını varlığından da kimsenin haberinin olmadığını ifade ederek, ” Yeni ulaştık, yakın zamana kadar bilinmiyordu. Tam bir Kuran-ı Kerim diyemiyoruz. İlk cüzü Fatiha Süresi ile başlayan cüzü, kıymetli kısmı da bu. Çok güzel, neshi hattıyla yazılmış. Bu eser incelendiğinde Sultan Selim’in adı ve Karapınar’ın adı geçiyor. Bununla ilgili Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Aşkar’a ulaştık. O da belgenin çok önemli olduğunu söyleyince camimizde sergilemek istedik. Sultan Selin Han Konya’daki şehzadeliğinde birçok eser ve hizmet kazandırmış. Karapınar’a da gönderdiği, vakfettiği bir hediye. Çok güzel ve nefis hatla yazılan mushaf 30 cüzden oluşuyor ama elimizden 10 cüz var. İç kapağında talik hattıyla,’Vakfu’l- merhum es- Sultan Selim Han, Medine-i Karapınar ( Sultan Selim Han’ın Karapınar Şehrine vakfıdır) yazılıdır. Bu mushaf nesih hattıyla, sure başları ve sonları sülüs hattıyla ‘surh’lu (kırmızı) yazılmış. Hattatı ve yazılış tarihi belli değildir. Camimizde sergileyeceğiz” diye konuştu.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler