Karatay Belediyesi, Konya’nın Tarihi Evlerini Yöre Mimarisine Uygun Restore Ediyor

 Karatay Belediyesi, Konya’nın Tarihi Evlerini Yöre Mimarisine Uygun Restore Ediyor

Karatay Belediyesi, yürüttüğü pek çok çalışmayla, ilçenin dört bir tarafındaki yüzlerce yıllık geçmişleriyle şehrin birer kimliği olan tarihi yapıları tek tek tespit ederek koruma altına alıyor.

Söz konusu yapıların hem turizme kazandırılması hem de geleceğe aktarılması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Karatay Belediyesi, Nakipoğlu Mahallesi Hacı Hasanbaşı Caddesi üzerinde bulunan ve yaklaşık 125 yıllık geçmişe sahip Konya’nın iki tarihi yapının yanı sıra, Aziziye Mahallesi’ndeki tarihi bir yapıyı daha restore ediyor.

Kadim Karatay’ımızın Tüm Güzelliklerini Koruyoruz

Konya’nın ve Karatay’ın kimliğini ortaya koyan tarihi yapıları restore ederek yeniden ayağa kaldırma çalışması yürüttüklerini belirten Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, geleneksel mimari dokusunun önemli yapılarından olan söz konusu miraslara sahip çıkmanın kendileri açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Başkan Hasan Kılca; “Konyamızın tarihi mimari özelliklerini taşıyan ve zaman içinde tahribata uğrayan evlerimizi tek tek tespit ederek önce korumaya alıyoruz. Daha sonra da hazırladığımız projelerimizin onaylanmasının ardından bu yapıları Konya’mızın ve kadim Karatay’ın kimliğini ortaya koyan bu evler için restorasyon çalışması başlatıyoruz. Karatay Belediyesi olarak bu bağlamda ilçemizin birçok noktasında çalışma yürütüyoruz. Ekiplerimiz, Nakipoğlu Mahallesi Hacı Hasanbaşı Caddesi üzerinde yaklaşık 125 yıllık Konyamızın iki eski evi restore ediyor. Yine Aziziye Mahallesi’nde de tarihi bir yapımızda çalışma yürüttük. Bu projemizde de sona geldik. Tarihimize sahip çıkmamız ve bu tür yapılarımızın geleceğe aktarılması son derece önemli. Bizler de bu tür projelerimiz sayesinde Konyamızın ve Karatayımızın kadim geçmişini yüzyıllar ötesine aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konya Bülten

Benzer Haberler