Karatay’da Satranç Turnuvası Tamamlandı

 Karatay’da Satranç Turnuvası Tamamlandı

Hz. Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümü anısına; Karatay Belediyesi, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Satranç Federasyonu Konya İl Temsilciliği iş birliğiyle düzenlenen Satranç Turnuvası tamamlandı.

Turnuvaya Türkiye Satranç Federasyonu lisansına sahip 2021 – 2022 yılı vizesi yapılmış, 2015 ve öncesinde doğan, lisans ili Konya olan sporcu 260 mücadele etti.

Başkan Hasan Kılca Da Turunvanın İlk Turunu Takip Etti

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin, Türkiye Satranç Federasyonu Konya İl Temsilcisi Erdoğan Tozlu ve AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, bir hayli çekişmeli geçen turnuvanın ilk turunu turnuvaya katılan sporcuların aileleriyle birlikte takip etti.

Gençlerimizi Ekranlardan Uzaklaştırıp Akranlarıyla Buluşturmaya Çabalıyoruz

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, turnuva öncesinde yaptığı konuşmada Karatay Belediyesi olarak gençlere, eğitime ve spora verdikleri önemden söz etti.

Başkan Hasan Kılca; “İçinde bulunduğumuz salon daha önce bir düğün salonuydu. Gençlerimiz kullansınlar diye burayı onlara bıraktık ve artık bu tür etkinliklerle, sportif faaliyetlerle burası artık bir eğitim yuvası, bir spor ve gençlik merkezidir. Hz. Mevlana’nın 748. Vuslat Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlediğimiz satranç turnuvasını önemsiyoruz. Satranç, zihni geliştiren bir spor bu amaçla bu organizasyonu düzenledik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimiz günden bu yana eğitimin, öğrencilerin, sporun ve sporcuların yanında olduk olmaya da devam ediyoruz. Karatay Belediyespor Kulübümüz ve diğer birimlerimizle sizler için çalışıyoruz. Amacımız gençlerimizi yavrularımızı ekranlardan uzak tutarak akranlarıyla spor yapmaya, faydalı etkinlikler içerisinde bulunmalarına katkı sunmak” ifadelerini kullandı.

Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin de sporun çok önemli birleştirici bir gücü olduğunun altını çizdiği konuşmasında şunları söyledi: “Spor sayesinde gençlerimiz günlük yaşamlarında karşılaştıkları Birçok engeli rahatlıkla aşabilir, sağlıklı bir birey olarak zararlı alışkanlıklardan uzak durabilir. Karatay Belediyesi işbirliğiyle düzenlediğimiz bu organizasyon da bu mana çok önemli. Etkinliğe katılan ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.”

Türkiye Satranç Federasyonu Konya İl Temsilcisi Erdoğan Tozlu ise Konya’da 6 binin üzerinde satranç sporcularının olduğunu belirterek bu bağlamda Konya’nın Türkiye’de 7’nci sırada bulunduğunu dile getirdi. Tozlu, “Bu, bir sürecin ve önemli desteklerin sonucunda oluyor. Bu bağlamda Karatay Belediyemizin bizlere verdiği destek son derece kıymetli. Tüm federasyonumuz, sporcularımız ve ailelerimiz adına kendilerine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Dereceye Giren Sporcular Ödüllendirildi

Konuşmaların ardından 7–8 yaş, 9-10 yaş, 11-12 ve 13-14 yaş kategorilerinde düzenlenen turnuvanın ilk turu başladı. Toplam 20 hakemin görev aldığı turnuvada kendi kategorilerinde başarı gösteren sporcular bir üst tura çıktı. Heyecanlı geçen maçların sonunda dereceye girenlere ise madalya, kupa ve para ödülleri yine Karatay Gençlik Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi.

Hz. Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümü anısına düzenlenen Satranç Turnuvası’na katılan sporcular turnuvanın kendileri için son derece güzel geçtiğini ifade ettiler. Turnuvayı düzenleyen Karatay Belediyesi’ne teşekkür eden sporcular, “Satrancı çok seviyoruz çünkü hem eğitimimize hem de gelişimimize çok faydası var. Bu turnuvayı düzenledikleri için Karatay Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” dediler.

Konya Bülten

Benzer Haberler