Büyükşehir’den II. Kılıçarslan Köşkü ve İç Kale Surları Kültürel Miras Forumu

 Büyükşehir’den II. Kılıçarslan Köşkü ve İç Kale Surları Kültürel Miras Forumu

Konya Büyükşehir Belediyesi, “II. Kılıçarslan Köşkü ve İç Kale Surları Kültürel Miras” konulu forum düzenliyor.

Doç. Dr. Muharrem Çeken ve Dr. Öğr. Üyesi Yıldız Salman moderotörlüğünde çevrimiçi olarak gerçekleşecek foruma; Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Erdemir, Müze Uzmanı Mehmet Ali Çelebi, Doç. Dr. Zeynep Eres Özdoğan, Dr. Öğr. Üyesi Gülsün Tanyeli, Doç. Dr. Francesca Balossı, Dr. Öğr. Üyesi Patricia Blessıng ve Doktora Öğrencisi Fatih Tarhan konuşmacı olarak katılacak.

İki oturumda gerçekleşecek forumun “Konya’nın Tarihsel Katmanları” başlıklı ilk oturumunda; “II. Kılıçarslan Köşkü ve Süslemesi”, “Alaeddin Tepesi’ndeki Kazıların Tarihçesi ve Son Yıllarda Yapılan Arkeolojik Kazılar”, “Ne Doğu Ne Batı Konya’daki Alaeddin Keykubad Surları ve Kapılarının Devşirme Programı” konuları konuşulacak.

“Restorasyon ve Koruma” başlıklı forumun ikinci oturumunda ise; “Kentsel Arkeolojik Alanlarda Koruma ve Sergileme Uygulamaları”, “Müdahale Yöntemleri ve Rekonstrüksiyon: II. Kılıçarslan Köşkü”, “Toprak Mirasın Korunması: Arslantepe Örneği (Malatya)”, “Saltanat Mekanını Yeniden Düşünmek Konya’daki II. Kılıçarslan Köşkü ve Kaybolan İç Mekanı” konularında alanında uzman konuşmacılar değerlendirmelerde bulunacak.

Alaeddin Köşkü iç surlarının aslına uygun restorasyonu ve nesiller boyu ayakta kalabilmesi için yapılacak faaliyetlerin konuşulacağı “II. Kılıçarslan Köşkü ve İç Kale Surları Kültürel Miras” forumu 11 Eylül’de www.konya.bel.tr/kilicarslanforum/ linki üzerinden takip edilebilecek.

Konya Bülten

Benzer Haberler