“Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali” Başlıyor

 “Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali” Başlıyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali”, dünyadan ve Türkiye’den önemli tiyatro gruplarını 13’üncü kez Konya’da sanatseverlerle buluşturacak.


Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, 20 Haziran’da perdelerini açacak festival, Türkçe tiyatro yapılan ülkelerin temsilcilerini, Konyalı tiyatroseverlerle bir araya getirecek. 10 oyunun sahneleneceği festival, 1 Temmuz Perşembe gününe kadar devam edecek.

Festivalin açılışı ;Ankara Devlet Tiyatrosunca sahnelenen “Bizim Yunus” adlı tiyatro oyunuyla yapılacak. Bizim Yunus’un insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını anlatan oyun,20 Haziran’da Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

Konya, Ankara, Bursa devlet tiyatrolarını bir araya getirecek etkinlik için Gagavuz Yeri (Moldova), Kazakistan Cumhuriyeti tiyatroları da Konya’ya gelecek. Festivalde bu yıl, Kazakistan’dan “Phaedra (Fedra)” ve Gagavuz Yeri’nden “Sevgili Pamela” isimli oyunlar sergilenecek.

Türkiye’den devlet tiyatrolarının başarılı oyunlarının yer aldığı festivalde, Konya Devlet Tiyatrosu “Kasetçi”, Bursa Devlet Tiyatrosu “Akide Şekeri”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Bizim Yunusu”u tiyatro severlerle buluşturacak.

 

Festival Programı

 

Konya Bülten

Benzer Haberler