Konya Büyükşehir’in “Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük” Sergisi İstanbul’da Sanatseverlerle Buluşuyor

 Konya Büyükşehir’in “Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük” Sergisi İstanbul’da Sanatseverlerle Buluşuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hazırlanan “Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük” sergisi İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, İstanbul AKM’de açılan sergiyi ziyaret ederek, 23 sanatçının 40’a yakın eseri hakkında bilgi aldı.

“Çatalhöyük’ü Tanıtmak İçin Yoğun Bir Çaba Sarf Ediyoruz”

Sergiyle ilgili görüşlerini paylaşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıldır şehir hayatını sürdürmeyi başarabilmiş dünyanın ender yerleşim yerlerinden birisi olduğunu anımsattı. UNESCO tarafından dünyanın ilk yerleşik hayatı kabul edilen Çatalhöyük’ü tanıtmak için yoğun bir çaba sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Özellikle yapmış olduğumuz Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nden sonra Çatalhöyük’e ziyaretçi sayısında ciddi bir akın oldu. Hem UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olması hem de Anadolu topraklarındaki ilk şehir olması, Konya’nın geçmişiyle bağlantısından dolayı Çatalhöyük’ün tanıtımıyla ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Konya, Çatalhöyük ile birlikte Selçuklu Darü’l-Mülkü ve başta Hazreti Mevlana olmak üzere birçok değerli insanı yetiştirmiş adeta bir kültür hazinesi. Bu hazinelerden biri olan Çatalhöyük’ün daha iyi anlatılması adına İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde açmış olduğumuz sergiyi ziyaret ettik. Modern sanatla geçmişi buluşturan önemli bir sergi ortaya çıkmış. ‘Belleğin İzi Çatalhöyük’ sergimiz, Çatalhöyük’ün tanıtımı için önemli bir mesafe olacak” diye konuştu.

“Türkiye’de Yakın Zamanda İlk Defa Açılan Bir Sergi”

Çatalhöyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan ise “Konya’nın, Çatalhöyük’ün uluslararası bir marka değeriyle Türkiye’nin sanat başkenti olan İstanbul’a taşınması benim açımdan da Konya Büyükşehir Belediyesi açısından da önemli olduğunu düşünüyorum. Burada ilk defa sadece Çatalhöyük değil, Türkiye’de marka olmuş bir ören yeri, arkeolojik alanın modern sanat olgusuyla buluştuğunu görüyoruz. Belki de Türkiye’de yakın zamanda ilk defa olmuş bir hadise. O nedenle ben önemli görüyorum ve sadece İstanbul’u değil, özellikle Konya halkını da bu sergiyi görmeleri için davet ediyorum” dedi.

Sergi Küratörü ⁠Konya Büyükşehir Belediyesi’ne Teşekkür Etti

Sergi Küratörü Siret Uyanık da sergide 23 sanatçının 40’a yakın eserinin yer aldığını belirterek, “Sergi farklı disiplinleri de buluşturuyor. Resim, heykel, seramik, video enstalasyon çalışmaları sergide yer alıyor. Bu sergi için sanatçılarımız Çatalhöyük temalı özel olarak üretim yaptı. Çatalhöyük Kazı Başkanımız ile bu projeyi koordine ediyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi de bu projeyi hayata geçirdi, kendilerine teşekkür ediyoruz” cümlelerini kullandı.

Ziyaretçiler Sergiye Hayran Kalıyor

Çatalhöyük’teki sembollerin eserlere çok güzel işlendiğini belirten ziyaretçiler de her bir eserin birbirinden harika olduğunu belirterek, hayranlıklarını dile getirdi. Ayrıca serginin Çatalhöyük’ün daha iyi tanıtılması açısından önem taşıdığını ve sıra dışı olduğunu ifade eden ziyaretçiler, serginin çok güzel olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Sergi; 7 Ocak 2024’e Kadar Ziyarete Açık Olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla oluşturulan ve uluslararası platformlara da taşınması planlanan “Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük” sergisi, 7 Ocak 2024 tarihine kadar İstanbul AKM’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Sergi ile Türkiye’nin zengin arkeolojik mirasını çağdaş sanatla birleştirerek, izleyicilere geçmişin izlerini modern bir perspektifle deneyimleme fırsatı sunulması amaçlanıyor.

Konya Bülten

Benzer Haberler