Konya İslami Dayanışma Oyunlarına Hazır

 Konya İslami Dayanışma Oyunlarına Hazır

Konya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek 5.İslami Dayanışma Oyunları (ISSF) Koordinasyon ve Denetleme toplantısı Akreditasyon, Dış İlişkiler, Bilgi Teknolojileri, Seremoni, Sağlık, Güvenlik, Medya, Finans ve İdari İşler direktörlüğü sunumları ile devam etti.

İlk sunumu yapan Akreditasyon Departman Sorumlusu Burak Bastaban yapılan çalışmaları anlattı, akreditasyon sisteminin nasıl yapılacağına dair detaylı bilgi verdi ve “Biz hazırız” dedi.

Ulaşım planlaması yapıldı
Konya Spor Hizmetleri Müdürü ve Dış İlişkiler Direktörü Bilal Yavaş da grupların Konya’ya ulaşımları hakkında bilgi verdi. Uçak, tren, otobüs yolculukları ve mesafeler hakkında ISSF yetkililerine rakamlarla sunum yaptı. Yapılan online toplantı ile ülkelerin bu konularda bilgilendirildiğini belirten Yavaş, “Vize konusunda da kolaylıklar sağladık,” dedi. Yavaş, Konya’da Mevlana felsefesinin sürdüğünü, dil, renk ayrımı yapmadan herkesi bu kadim kente beklediklerini kapılarının açık olduğunu sözlerine ekledi.

Bilgi işlemde yüzde ilerleme yüzde 80

Bilgi İşlem Direktör Yardımcısı Abdullah Köse, bilgi işlemle ilgili çalışmaları hakkında sunum yaptı.
Köse, müsabaka ve idari alanların internet altyapısı, zamanlama sistemleri, donanım ihtiyaçları, etkinlik yönetim sistemi yazılımlarının geliştirilmesinden sorumlu olduklarını ve ilerleme oranlarının yüzde 80’e ulaştığı bilgisini verdi.
Köse akredite olmuş herkesin internete ulaşabileceğini belirtti ve “Her ülkeye bir mobil telefon ve 15 GB sim kart tedarik etmeyi planladık. Oyunlar köyünde yeterli sayıda bilgisayar ve yazıcı bulunduracağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Sağlıkta sorun yok
Sağlık Direktörü Dr. Engin Dinç, sağlık merkezleri, hastaneler ve sağlık politikaları hakkında bilgi vererek, “Konya’da ağırladığımız herkese zamanında ve yüksek kalitede sağlık hizmeti sunacağız. Bununla ilgili planlamalarımızı yaptık. PCR testleri, ambulans, yardımcı sağlık personeli, gönüllüler konularında da tüm hazırız, Tüm binalarda masaj odaları, masaj masaları, buz makinaları bulunduracağız. Sağlık birimi olarak hiçbir aksaklık yaşamayacağının garantisini verebiliriz” diye konuştu.

Sorunsuz medya hizmeti
Medya ve İletişim Direktörlüğü adına sunum yapan Tülay Turhan da ISSF yetkililerine medya hizmetleri hakkında bilgi verdi.
Turhan, oyunlara  620 lokal, 280 de konuk ülkelerden basın mensubunun akredite olduğunu söyledi.
Turhan şu medya biriminin çalışmalarını .başlıklar halinde şöyle anlattı:
“Basın mensupları, organizasyonla ilgili alanlara giriş yapmak için önce Konya Selçuklu’daki MPC Center’a gelecek. Basın kitlerini ve basın yeleklerini akreditasyon kartı ile birlikte alacaklar.
Medya merkezinde 250 medya mensubunun aynı anda çalışabileceği bir çalışma alanı, toplantı odası, basın toplantı odası, TİSGOC iT ve TİSGOC Medya Müdürlükleri, Ev sahibi Yayın Kuruluşu TRT ve Medya Akreditasyon departmanı bulunacak.
Çalışma prensibi 7/24 esasına dayanmaktadır.
Basın mensupları için dört otelle anlaşıldı. Buralardan tesislere sorunsuz ulaşım için planlama yapıldı.
Organizasyonun yayınını ise TRT yayınlayacak
Tesislerde röportaj alanları, kamera ve fotoğrafçılar için pozisyonlar ayarlandı.”

Güvenlik Direktörü İl Emniyet Müdür Yardımcısı Gökmen Özdemir Konya’ya gelecek tüm katılımcıların güvenliklerini sağlamak olacağını, 1 Temmuz itibarıyla başlayacakları misyonun, son konuğun Konya’dan ayrılması ile sona ereceğini söyledi. Özdemir, güvenlikle ile tüm planlamanın tamamlandığını açıkladı.

1597 madalya
Seremoniler Direktörlüğü adına Malik Külahçı yaptığı sunumda 55 İslam ülkesinin katılımıyla 42 bin kişilik Konya Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nda 3 saat sürecek bir açılış seremonisi planlandığını dile getirdi. Törende Türkiye ve Konya’nın güzelliklerinin sergileneceği koreografiler, danslar tasarlandığını ifade eden Külahçı şöyle devam etti:
“Görev alanımız içinde madalya dağıtımı da var. Oyunlar boyunca 483 altın ve gümüş, 631 da bronz olmak üzere toplam 1597 dağıtılacak. Bunun yanında, ilk sekiz arasına girecek sporculara sertifika, tüm sporculara da katılım sertifikası verilecektir.”

Finans Direktörü Ayhan Atıcı organizasyona dair genel bütçe ve katılımcı ülkelerden alınacalk depozito ve diğer finansal konularına değindi ve her türlü durum için hazır olacaklarını söyledi

Konya Bülten

Benzer Haberler