Konya “Zamanını Aşan Miras” İpek Yolu Sempozyumu ve Sergisi’ne Ev Sahipliği Yapıyor

 Konya “Zamanını Aşan Miras” İpek Yolu Sempozyumu ve Sergisi’ne Ev Sahipliği Yapıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile geçtiğimiz ay İstanbul’da gerçekleştirilen “Zamanını Aşan Miras” İpek Yolu Sempozyumu ve Sergisi’ne bu kez Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, İnsan ve Medeniyet Hareketi iş birliğiyle hazırlanan “Zamanını Aşan Miras; İpek Yolu Sergi ve Sempozyumu” Taş Bina Kültür Sanat’ta gerçekleşti.

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Tarihi İpek Yolu’nun; inancın, umudun, sevincin, kısaca tüm tarihin insanlığa göz kırptığı bir ticaret yolu olmasının ötesinde; aynı zamanda kültürlerin, medeniyetlerin ve fikirlerin kesiştiği bir buluşma noktası olduğunu belirtti.

“TARİHİ İPEK YOLU, İKİ BİN YILDIR MEDENİYETLERİ, KÜLTÜRLERİ BİRLEŞTİREN BİR KÖPRÜDÜR”

İpek Yolu’nun öneminin, sadece ekonomik kazanımlarla sınırlı olmadığını ifade eden Başkan Altay, “Bu yol, aynı zamanda kültürel etkileşimlerin, bilimsel gelişmelerin ve teknolojik yeniliklerin de aktarıldığı bir damar olmuştur. Konya’mızın kardeş şehri olan, Çin’in eski başkentlerinden Xi’an şehrinden başlayarak Orta Asya, Anadolu ve Akdeniz aracılığı ile Avrupa’ya kadar uzanan Tarihi İpek Yolu, iki bin yıldır medeniyetleri, kültürleri birleştiren bir köprüdür. İki asır Selçuklu’ya başkentlik eden Konya’mız, İpek Yolu üzerinde yer alması sebebiyle bu kültürel etkileşimden fazlasıyla nasibini almış ve zengin bir mirası bünyesine kazandırmıştır. Bu miras, şehrimizin tarihi dokusunda, mimarisinde ve sosyal yapısında açıkça görülmektedir” dedi.

SERGİ BİR HAFTA SÜREYLE ZİYARETE AÇIK OLACAK

Konuşmaların ardından protokol, 41 kıymetli sanatkâr ve 36 bilim insanı tarafından konuya özel olarak 60 özgün eserden oluşan sergiyi gezdi.”Zamanı Aşan Miras; İpekyolu Sergisi”, Büyükşehir Taş Bina Kültür Sanat’ta bir hafta süreyle ziyaret edilebilecek.

Uluslararası nitelikte hazırlanan proje kapsamında Özbekistan’ın Semerkand ve Taşkent şehirleri ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de de sergiler ve sempozyumlar gerçekleştirilecek.

Konya Bülten

Benzer Haberler