Konya’da Yeni Rota ‘Meram Bağları’

 Konya’da Yeni Rota ‘Meram Bağları’

Dillere destan güzelliği ile Meram Bağları, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un girişimleriyle yeniden hayat buldu. Yeni Meram ve Meram Yaka Caddeleri’nin kesişiminde bulunan 18 bin metrekarelik bir alanda hayat bulan Meram Bağı, düzenlenen törenle açıldı. İçerisinde üzüm bağı, meyve bahçesi, taş ev ve yazlık çay bahçesi bulunan Meram Bağ’ının açılışında, pekmez ve bulgur kaynatılarak misafirlere ikram edildi.

 Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde ‘Peçevi şehrinin Baruthane Mesiresi, Kırım’ın Sudak Bağı, İstanbul’un yüzyetmişten fazla bahçe ve gülistanları, Tebriz’in Şahı Cihan Bağı, Konya’nın Meram mesiresinin yanında bir çimenzar bile olamazlar’ diyerek övgüyle bahsettiği Meram Bağları, yeniden hayat buldu. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un girişimleriyle özüne uygun şekilde yeniden projelendirilen Meram Bağı, Yeni Meram ile Yaka Caddeleri kesişiminde bulunan 18 bin  metrekarelik bir alanda oluşturuldu. Başkan Kavuş Meram Bağı Projesi’nin ilçenin yeşil dokusuna, tarihi misyonuna, sosyal hayatına ve turizmine önemli bir katkı sunacağını belirtti.

BAŞKAN KAVUŞ; “NEREDE BU MERAM BAĞLARI? SORUSU YANITINI BULDU”

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, projenin kadim Meram kültürünü yaşatmak adına özel bir yatırım olduğuna vurgu yaparak, “Şehrimize gelen turistlerin her zaman sorduğu bir soru vardır; “Meram Bağları nerede?” Aslında Meram Bağları, bu bölgemizdeki bağı, bahçesi olan evlerdir. Biz de ilçemizin tanıtımına katkı sunmak adına Meram Bağı Projesi’ni hayata geçirdik. Alana bine yakın üzüm asması ve yaklaşık 200 adet meyve fidesi dikildi. Açılışımzda Kadim Meram kültürünü yaşatmak adına pekmez ve bulgurumuzu kaynattık. Misafirlerimize bu doğal ve şifa kaynağı pekmezlerden ikram ettik. Bağımıza gelen misafirlerimiz doğal üzümlerin ve meyvelerin tadına mevsiminde bakabilecekler. Yine burada yer alan pelit ağaçlarında sincaplarımız var. Yemyeşil bir doğanın içinde pelit ağaçlarının altında ‘Tarihi Meram Bağları’ ambiyansının yeniden yaşanacağı bir ortam oluşturduk. Tüm misafirlerimizin unutamayacağı anılar biriktirmesi ve hoşça vakit geçirmeleri dileğiyle Meram Bağımız ilçemize ve şehrimize hayırlı olsun” diye konuştu.

BAŞKAN KAVUŞ; “KADİM MERAM KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK ADINA PEK ÇOK PROJEYE İMZA ATTIK”

Meram tarihini yaşatmak ve kültürünü ihya etmek amacıyla pek çok projeye imza imza attıklarını belirten Başkan Kavuş, “Meram tarihini gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere de aktarmak için ‘Kadim Güzellik Meram’ kitabını yayına hazırladık. Bu kitapla, eski ama eskimeyen Meram’ı bugüne ve geleceğe taşıdık. Bunun yanı sıra Meram’ın taşıdığı değerleri, Meram’ı en iyi tanıyan isimlerin anlatımıyla hazırladığımız ‘Bizim Meram Sohbetleri, bir belgesel tadında önemli bir kültür programı oldu. Her yönüyle Meram’ı ve Meram insanını anlatan belgeselle kalmadık, ölümsüzleştirmek adına bu söyleşileri kitaplaştırdık. Meram’ın eşsiz güzellikteki doğal güzellikleri arasında, kendine mahsus çiçekleri var. Bu güzellikler arasında bulunan Meram’a ait Yıldız Çiçeği, Beybeğendi ve Meramlı Kız Çiçeği gibi çiçekleri yeniden yaygınlaştırmak adına da bir çalışma başlattık. Bu çiçekler Meram’ın evlerini ve sokaklarını süsleyecek inşallah. Hatta çalışmalar çerçevesinde bu çiçeklerimizin esanslarından kolonyalarını da üreterek Meram güzelliklerini, sadece ilçemizin ya da Konya’nın değil ülkenin gündemine yeniden taşıyacağız inşallah. Bunların yanı sıra Meram kültürünü gelecek nesillere aktarmak için, detaylarını daha sonra paylaşacağımız, yeni ve önemli bir projenin de startını verdik” Şeklinde konuştu.

default

Konya Bülten

Benzer Haberler