Konya’ya Dünya Standartlarında Atletizm Pistinin Açılışı Yapıldı

 Konya’ya Dünya Standartlarında Atletizm Pistinin Açılışı Yapıldı

İslam ülkeleri arasında düzenlenen en büyük spor organizasyonu olan İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisine hazırlanan Konya’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından şehre kazandırılan atletizm pistinin açılışı yapıldı.

Açılış programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın 9 Ağustos’ta Konya’da başlayacağını, bu dönemde 56 İslam ülkesinden 3 bine yakın sporcuyu ve antrenörlerini ağırlayacaklarını hatırlattı.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA BİR TESİSİN AÇILIŞINI YAPIYORUZ

İslam dünyasının gözünün ve kulağının Konya’da olacağını kaydeden Başkan Altay, “Biz de bütün hazırlıklarımızı bunun için gerçekleştiriyoruz. Bugün uluslararası standartlarda bir atletizm pistinin açılışını yapacağız. Hemen yanı başında tam olimpik yüzme havuzumuz son aşamaya geldi. İnşallah Sayın Bakanımızın katılımıyla onu da en kısa sürede açmayı düşünüyoruz. Ve Meram bölgesinde yapılan Türkiye’nin ilk tam olimpik veledromu da son aşamaya gelmiş oldu. Böylece şehrimiz çok önemli spor tesisleri kazanıyor.” diye konuştu.

ÜLKEMİZE ÇAĞ ATLATAN VİZYON PROJELERE BİR YENİSİNİ DAHA EKLİYORUZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Selçuklu başkenti Konya’ya çok önemli yatırımlar yapıldığını belirterek, kendileri Konya’yı tüm spor kulüpleriyle birlikte başarıdan başarıya koşturacak çalışmaları hayata geçireceklerini söyledi.

Dünya’nın en büyük yerel yönetim teşkilatı olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı dönem başkanlığını alan Başkan Altay’ı tebrik ederek yeni görevinde başarılar dileyen Bakan Kurum, “Bugün yine Konya’da heyecanlıyız, gururluyuz, coşkuluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıl boyunca ülkemize çağ atlatan vizyon projelere bir yenisini daha ekliyoruz. Binlerce gencimizin, sporcumuzun yetişeceği, şehrimizin marka değerine değer katacak atletizm pistimizi sporun başkenti Konya’mızın hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu muazzam eserleri Konya’mıza kazandırmalarından dolayı Gençlik ve Spor Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” açıklamasını yaptı.

MEDENİYETİMİZ SPORA HER ZAMAN ÖNEM VERMİŞTİR

İslami Dayanışma Oyunları’na katılacak Türk sporculardan madalyalar beklediklerini belirten Bakan Kurum, “Atletizm pistimiz bu manada sporun, sağlığın ve bisikletin başkenti Konya’mız için, ülkemiz için, değerli genç sporcu kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bizim medeniyetimiz, inancımız hem ruh hem de beden sağlığı için her zaman spora önem vermiştir. Ecdadımız geçmişte atıcılık, binicilik, güreş gibi sporlarla meşgul olmuştur. Yine gençlerimizi, çocuklarımızı, evlatlarımızı teşvik etmiş, spora yönlendirecek çok kapsamlı çalışmalar yürütmüştür.” dedi.

TÜRK SPORUNUN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Her zaman Türk sporunun yanında olduklarını söyleyen Bakan Kurum, “Ülkemizde TOKİ Başkanlığımız eliyle toplam 19 stadyumun inşasını, Gençlik ve Spor Bakanlığımızla birlikte gerçekleştirdik. Ve şehrin merkezindeki bu çöküntü alanların, eski stadyumların yerine millet bahçeleri inşa ettik, inşa etmeye de devam ediyoruz. Aynısı Konya’daki eski stadyum alanında da vardı biz de bu 106 bin metrekarelik alanı Konya’mıza, gençlerimize kazandırıyoruz. Atletizm pistinin, yakın zamanda hizmete açılacak olimpik yüzme havuzunun spor camiası için, ülkemiz ve Konya’mız için hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

KONYA, SPORDA MARKA BİR ŞEHİR OLARAK ANILACAK

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise Selçuklu payitahtı, Hz. Mevlana’nın ocağı, evliyalar, alimler yurdu, aşkın ve hoşgörünün, muhabbetin diyarı Konya’da böyle anlamlı bir açılışla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

5. İslami Dayanışma Oyunları’na sayılı günler kaldığını ve bundan sonra oyunları en güzel şekilde tamamlayıncaya kadar daha heyecanlı ve daha güçlü işbirlikleriyle nihayete erdirmek istediklerini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Konya, bereketli ovalarıyla, topraklarıyla nasıl dillere desten olduysa bundan böyle de sporda marka bir şehir olarak anılacak. Allah’a şükürler olsun Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Konya’mızda da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle yakın takibi ve hassasiyetiyle 20 yıldır gerçekleştirilen hizmetler ve yatırımlarla ve takibi gönül belediyeciliğiyle Konya’nın bu anlamdaki hem geçmişi hem bugünü hakikaten apayrı. Tüm Türkiye’yi ihya ettiğimiz gibi, yepyeni eserlerle taçlandırdığımız gibi Konya’da bu önemli seferberliğe pek çok yeni taçları ekledik. Biz de bakanlık olarak bu hizmet seferberliğinde Konya’nın gün geçtikçe artan gücünü, ilerleyişini gerek gençlik yatırımlarımızla gerekse spor çalışmalarımızda her geçen gün artırmaya devam ediyoruz.” dedi.

OYUNLARA REKOR BAŞVURU VAR

Türkiye’nin son 20 yılda her alanda olduğu gibi sporda da güçlü altyapısıyla, güçlü kapasitesiyle, modern yatırımlarıyla pek çok anlamlı organizasyona marka bir ülke olarak ev sahipliği yaptığını anlatan Bakan Kurum, “Oyunlara İslami Dayanışma Spor Federasyonu ve İslam İşbirliği Teşkilatına üye 56 ülkeden 11 bin 932 başvuru gerçekleşti. Burada rekor bir başvuru var. Bu da hepimiz için bir gurur vesilesi. İslami Dayanışma Oyunları hepinizin de bildiği gibi ismiyle müsemma olarak İslam ülkeleri arasında spor yoluyla dayanışmayı, kardeşliği güçlendirmek için bir vesile. Konya’mız omuzunda medeniyetler yükseltmiş, sevginin ve hoşgörünün hayat bulduğu bir şehir olarak dayanışma ve kardeşlik köprüsünü kurmak için en doğru, en uygun adreslerden bir tanesi.” ifadelerini kulandı.

KONYA’DAN BÜTÜN İNSANLIĞA KARDEŞLİK ÇAĞRISI YAPACAĞIZ

Konya’dan İslam dünyasına ve bütün insanlığa birlik ve kardeşlik çağrısı yapacaklarını belirten Bakan Kasapoğlu, “İnanıyorum ki bu çağrıyı tüm dünya işitecek ve sporun bu yönünü tabelalardan ziyade, rakamlardan ziyade sporun ruhuyla ortaya koyacağız. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız en önemli paydaşlarımızdan. Bu organizasyonu, bu güzel çalışmaları birlikte gerçekleştiriyoruz. Başkanımıza bugüne kadarki özverileri nedeniyle teşekkür ediyorum. Bundan sonra da vitesi büyüteceği; bu güzel başarıyı, bu markayı birlikte taçlandıracağız inşallah. Bugün hizmete alacağımız tesis, 65 bin metrekare alan içerisinde yer alıyor. Bir atletizm pistimiz, ısınma sahamız, iki futbol sahamız ve türbinlerden oluşuyor. Konya’mızda hem oyunlarımızda İslam oyunlarında hem de bundan sonra uluslararası anlamda atletizm müsabakalarına yine en güzel şekilde ev sahipliği yapacak.” açıklamalarını yaptı.

Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan atletizm pistinin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Kurum, Bakan Kasapoğlu ve protokol üyeleri daha sonra tesiste incelemelerde bulundu.

Konya Bülten

Benzer Haberler