Mevlana Vuslatının 748’inci Yılında Anılıyor

 Mevlana Vuslatının 748’inci Yılında Anılıyor

Her yıl Konya’da 7-17 Aralık tarihlerinde düzenlenen, ‘Hz. Mevlana’nın 748’inci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nde sema gösterisi yapıldı.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Şeb-i Arus etkinlikleri açılış programı’nda yaptığı konuşmada,”O’nun yorumları, tevhidi ve kainattaki nizamı zihinlere nakşetmektedir. Hazreti Mevlana; sanat, zarafet ve edebiyatta derin tesirler bırakmıştır. Türk irfan hayatını besleyen çok önemli bir kaynaktır, bir hazinedir” diye konuştu.

Tören öncesi konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay , “Hazreti Mevlana’nın sevgi ve hoşgörü güneşinin Konya’dan doğup, Doğu’nun ve Batı’nın bütün iklimlerini yüz yıllardır aydınlattığını ” dedi.

“İrfan Vakti” temasıyla düzenlenen törende, Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan’ın Tasavvuf Müziği Konseri’nin ardından Tasavvuf Tarihi Araştırmacısı ve Yazar Ömer Tuğrul İnançer “Mesnevi Sohbeti” yaptı.Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından “Sema Ayini” icra edildi.

Hz. Mevlana”nın 748. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri 17 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek ve düğün gecesi anlamına gelen Şeb-i Arus”la sona erecek.

Konya Bülten

Benzer Haberler