Prof. Dr Sami Güçlü Hatırat Kitabı KBB Yayınlarından Çıktı

 Prof. Dr Sami Güçlü Hatırat Kitabı KBB Yayınlarından Çıktı

Anadolu Mektebi Yönetim Kurulu Başkanı, 58 ve 59. Hükümetlerde Tarım ve Köy işleri Bakanlığı görevlerinde bulunan Prof. Dr. Sami Güçlü adına hazırlanan “Sami Güçlü” kitabı, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları “Bana Konya’yı Anlat Hatırat Serisi” arasından çıktı.

Anadolu Mektebi Konya İl Koordinatörü Eğitimci -Yazar Atilla Yaramış tarafından yayına hazırlanan “Sami Güçlü” kitabında, 1950 yılında Sarayönü’nün Kuyulusebil köyünde başlayan bir hayat yolculuğunun “Türkçenin konuşulduğu her yer vatanımızdır” sözünün peşinde verilen kültürel bir seferberliğe dönüşmesinin fotoğrafı ortaya konuluyor.

3 ana bölümden oluşan kitabın ilk bölümü nehir söyleşiden oluşuyor.  İkinci bölümde ise yakın çalışma arkadaşları ve öğrencilerinin kaleme aldığı metinlerin yanı sıra farklı tarihlerde ulusal ve bölgesel yayın organlarında Anadolu Mektebi ve Sami Güçlü’ye dair yayınlanmış yazılar bulunuyor. Son bölümde ise Anadolu Mektebinin ilk yıllarında Güçlü’nün öğrencilerine yazdığı mektuplardan örneklere yer veriliyor.

Sami Güçlü Kimdir?

6 Eylül 1950’de Konya Kuyulusebil’de doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Esmehan’dır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Doktorasını aynı fakültede tamamladı. Akademik hayatına Sakarya Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde başladı.

İngiltere Leicester Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1989’da doçent, 1995’de İktisat Politikası Anabilim Dalı’nda profesör oldu.

Başbakanlık Başmüşaviri olarak çalıştı. İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesi ve Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Öğretim Üyesi, Dekan Vekili ve Yardımcısı, Senato Üyesi, Bölüm ve Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Ders kitaplarının yanı sıra çok sayıda bilimsel makale ve tebliği yayınlandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22. Dönem Konya Milletvekili seçildi, 58 ve 59. Hükümetlerde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevinde bulundu.

İngilizce bilen Güçlü, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Konya Bülten

Benzer Haberler