Rıdvan Bülbül Unutulmadı

 Rıdvan Bülbül Unutulmadı

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından, Konya Kültür ve Turizm Derneği Kurucu Üyesi, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Şair Yazar Rıdvan Bülbül vefat yıl dönümünde Kültür ve Turizm Derneği’nin düzenlediği toplantıyla anıldı. İl Halk Kütüphanesi Salondaki programa Bülbül ailesinin fertleri ve sevenleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Nilgün Çelebi merhum Rıdvan Bülbül’ün Konya basınıyla birlikte Konya kültürüne de nemli hizmetlerde bulunduğunu belirterek katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen Rıdvan Bülbülün kızı Prof. Dr. Gül Akyılmaz babasıyla ilgili anılarını anlattı. “Babam işine âşıktı ve ömrünün son yıllarında ağır hastalıklar yaşamasına rağmen kendisini bir parça iyi hissettiğinde hemen bilgisayarının başına geçip çalışmalarına devam etmek isterdi. Şair ruhluydu ve ben dünyaya gelince, Bülbül soyadıyla uyumlu olması için adımı Gül olarak belirlemiş” dedi.

Torunu Cemre Akyılmaz’ın dedesiyle yaşadıkları çocukluk hatıralarını anlattığı programda daha sonra Prof. Dr. Mustafa Özcan Ali Rıdvan Bülbül’ün şairliği, Konya kültür ve edebiyatıyla, fikir dünyasına ve basın alanına yaptığı hizmetleri anlattı. Bülbül’ün Selçuk Üniversitesi bünyesinde İletişim Fakültesi açılması yönünde büyük gayretler sarf ettiğini anlatan Özcan “Onun bu gayretleri gerçekleşti ve fakültenin ilk yıllarında pek çok öğrenciye ders verdi, mezun etti” dedi.

Rıdvan Bülbül ile uzun yıllar birlikte çalışan yeğeni ve halefi Ahmet Tapu ise hatıralarını anlattığı konuşmasında “Basında gerçek bir duayen varsa o da Rıdvan Bülbül’dür… 1975 yılından itibaren yirmi yılı paylaştığım ve ustam olmasından gurur duyduğum bir üstattır” dedi.

Rıdvan Bülbül’ün Rıdvan Bülbül altmış yılı aşan gazeteciliği boyunca birçok gazete ve ajansın temsilciliğini yaptığını, Demirel’den Erbakan’a, Ecevit’ten Baykal’a ve Türkeş’te kadar pek çok siyasetçi ile birebir görüşebilen biri olduğunu kaydeden Tapu “Aynı zamanda mikro milliyetçi bir yapıya sahipti. Herkese karşı babacan tutumu da övgüye değer bir davranıştı” diyerek sözlerini tamamladı.

Konya gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Adem Alemdar ise konuşmasında İletişim Fakültesinde Rıdvan Bülbül’den ders aldığını hatırlatarak “Hem meslektaşım, üstadım hem de hocamdı. Sahada mahcup olmamak onun derslerine daha çok çalışırdım. Hanımlara karşı çok hassastı ve derslerinde de onlara pozitif ayırımcılık yapar, onarı korurdu” dedi.

Katılımcılardan Dr. Nevin Halıcı, İpek Bölükbaşı ve Ahmet Yıldırım’ın da hatıralarını anlattığı program aile fotoğrafının çekilmesiyle tamamlandı.

10 Temmuz 2019 tarihinde vefat eden ve Üçler mezarlığına defnedilen Rıdvan Bülbül’ün akademik kitaplarından başka şiir kitapları da bulunuyor. Basın Şeref Kartı sahibi Bülbül’ün şiirleri Türk Sanatı, Yelken, Çağrı ve Hisar dergilerde yayımladı.

Konya Bülten

Benzer Haberler