Sarayın Lezzetleri Akşehir’de

 Sarayın Lezzetleri Akşehir’de

TRT 2’de yayınlanan ‘Sarayın Lezzetleri’ isimli program ekibi Akşehir’de çekimler yaptı.Ünlü Gastronom Şef Yunus Emre Akkor’un hazırlayıp sunduğu yemek programının çekimleri, Akşehir Belediyesi’nin katkıları ile Akşehir’in çeşitli tarihi ve turistik mekanlarında gerçekleştirildi.

Akşehir’de; Herse, Akşehir Peynir Baklavası, Akşehir Tandır Kebabı, Akşehir Tahin Helvası’nın nasıl yapıldığı ile ilgili olarak çekimler yapan ekip, Osmanlı mutfağından da sunumlar yaptı. Çekim ekibi Akşehir’e özgü lezzetlerin nasıl yapıldığına dair en ince ayrıntısına kadar çekim yaparken, özellikle Hersenin bir gece önceden fırına verilişi ve sabah saatlerinde alınmasına kadar olan bölümleri de detaylı olarak çekti.

Şef Yunus Emre Akkor; Gülmece Parkı’nda bulunan dev kazanın önünde de Akşehirli hemşehrimiz Güner Aslım’la birlikte saç arası tatlısını yaparak çekimlerini gerçekleştirdi.

Program içeriğinde yörelerin el sanatlarına da yer verilirken bu kapsamda Akşehir’de gerçekleştirilen çekimlerde, Kırk Yama Sanatıyla ilgilenen hemşehrimiz Zülfiye Kaçar ile de bu sanat hakkında röportaj yapılıp, eserlerinin çekimleri gerçekleştirildi.

Konya iline iki bölüm ayıran program ekibinin yaptığı çekimlerin önümüzdeki günlerde TRT 2’de yayınlanacağı öğrenildi.

Konya Bülten

Benzer Haberler