Selçuk Üniversitesinde Mevlana Öğrenci Paneli Düzenlendi

 Selçuk Üniversitesinde Mevlana Öğrenci Paneli Düzenlendi

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Mevlâna Öğrenci Paneli düzenlendi.

İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını yapan Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Sami Bayrakcı, Hz. Mevlana’yı anlamak, onun felsefesini, din ve tasavvuf anlayışını genç nesillerle buluşturmak adına Konya’daki Meram Anadolu Lisesi, Meram Fen Lisesi, Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi, Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ömer Dinçer Kız İmam Hatip Lisesinde “Liselerde Mevlâna Söyleşileri” adıyla 5 farklı program icra edeceklerini söyledi.

Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş da “Güçlü medeniyetimizin kuruluşunda çok büyük düşünürlerimiz, alimlerimiz, mütefekkirlerimiz var. Bugün burada genç panelistler, bu şahsiyetlerden birisi olan ve Hakk’a vuslatının yıl dönümünü idrak ettiğimiz Hz. Mevlana’yı değişik açılardan ele alıp anlatacaklar.” dedi.

Hz. Mevlana’yı doğru bir şekilde anlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken ise “Anadolu topraklarında hala Hz. Mevlana’nın izleri var. Onun düşünceleri, insanlığa kattığı değerler bizlere ışık tutuyor. İnsanlığı birliğe çağıran Hz. Pir’in odağında insan var. Hz. Pir’in kaynağı, Kuran-ı Kerim ve Peygamber efendimizin sünnetleriydi. Hz. Mevlana sadece alim değildi, aynı zamanda mutasavvıf ve mütefekkirdi.” ifadelerini kullandı.

Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Mehmet Ali Taşkıran moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Rana Azra Fişne “Hz. Mevlâna’nın Hayatı”, Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Elif İkbal “Gelir Batı Dünyasının Hz. Mevlanâ’ya Bakışı ve Batı’da İlgi Görmesinin Sebepleri”, Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sabit Talha Şahin “Hz. Mevlâna’nın Vuslat Algısı”, Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mahmut Sami Özkan da “Hz. Mevlâna’ya Göre İnsan” başlıklı sunumlarını İngilizce olarak yaptı.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler