“The Konya News” Selçuklu Başkenti Konya’yı Dünyaya Tanıtacak

 “The Konya News” Selçuklu Başkenti Konya’yı Dünyaya Tanıtacak

Kerem İşkan tarafından aylık olarak çıkarılmaya başlanan The Konya News, Konya’nın ilk İngilizce gazetesi olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz ay yayın hayatına başlayan The Konya News Gazetesi, internet ortamından da yayın hayatına devam ediyor.İlk röportajını Konya Bültenine veren Kerem İşkan The Konya News gazete ilgili sorularımızı cevapladı

Kerem İşkan kimdir bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1969 yılında Konya, Karatay’da dünyaya geldim. Mesleğe alaylı olarak Yeni Meram Gazetesinde 1985 yılında Pikaj-montajcı olarak girdim. İlk muhabirliğe 1987 yılında Türkiye’de Yarın Gazetesinde başladım. Çok sayıda yayın kuruluşunda, muhabir, istihbarat şefi, haber müdürü, program müdürü, Genel Yayın Yönetmeni, Genel Müdürlük görevlerini yürüttük.  TV, gazete ve dergilerde idarecilik görevlerinde bulunduk. Bir dönem Çevre Sağlığı Birliği Derneği (ÇESAB) Genel Başkanlığını görevini de yerine getirdik. Çok sayıda mesleki ödülümüzde oldu. Gazeteci Semanur İşkan ile 1995 yılında evlendik. Doğuhan, Doğa ve Sıla adından üç çocuğumuz var.

Sürekli Sarı Basın Kartı Sahibiyim Televizyon Anchormanlığı  ile birlikte bu meslekte bir çok alanda çeşitli düzeylerde hizmet etmeye çalıştık. Türkiye’nin ilk Arapça Gazetesi ve bugünde Konya’nın ilk İngilizce Gazetelerini çıkartarak buralarda Genel Yayın Yönetmenliği yapma ayrıcalığını Cenab-ı Hakk nasip etti. Fırtınalı, koşuşturma ile dopdolu meslekte 35 yılımızı yaşıyoruz.

 

The Konya News adında Konya’nın ilk İngilizce Gazetesi’ni kurma fikri nerden çıktı?

Konya insan medeniyeti tarihinin en mümbit yerleşim yerlerinden biridir. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehrimiz Selçuklular döneminde başkentlik yapmış dünyaya adını duyurmuş bir şehir. Günümüzde hem ticari hem de üzerinde yaşamış medeniyetlerin mirasçısı olarak dünyada dikkat çekmeye devam ediyor. Konya dünya ile ticaretini son dönem Cumhuriyet tarihinin tüm rakamlarını geçerek rekor kırmış bir şehir. Öte yandan bu toprakların en ünlü evladı diye bileceğimiz Hz. Mevlâna ve öğretileri sınırları aşmış. Tüm bunların ışığında şehre baktığımızda birkaç yemek ve turizm alanında dünyaya bu şehrin hikayesini anlatacak bir yayın aracı ve argümanın bulunmayışı bizi üzüyordu. Bu anlamda şehrin, tarihini, sporunu, turizmini, tarımını, yemeğini, ticaretini, değerlerini yani şehrin tümünü anlatacak İngilizce bir gazetenin şehre bu anlamda büyük bir hizmet vereceğini düşündük. The Konya News bu düşüncelerle yayın hayatına başladı.

 

Konya’da bir ilki gerçekleştirdiniz The Konya News yayın hayatına başladı bir ilki gerçekleştirmek nasıl bir duygu?

Aslında İLK’ler le ilgili hep bir takıntım olmuştur. Yapılmayanı yapmak, o alanda ilk olmak, yol açmak bir anlamda keşif birliği gibidir. İlkler keyif verebilir hiç yapılmayanı denemek, keşfetmek bir bakıma o işin ilk karına da zararına da ortak olmak gibi. Hayatım da bu anlamda İLK’ler var. Mesela Konya’nın ilk Savaş Muhabiriyim hem Suriye Savaşı’nda hem Irak savaşında yerel bir gazeteci olarak sıcak çatışma bölgelerinde çok çalıştım. Türkiye’nin ilk Arapça Gazetesini çıkarttık. Ardından Konya’nın ilk İngilizce Gazetesine imza attık. Mesleğin daraldığı, bu meslekle ilgili her yıl binlerce mezunu olan ve iş bulamayan meslektaşlarımız için bu İlkler, projeler, denemeler onlara alan açmak, yeni fikirlerle donatmak, yeni istihdam alanlarıyla birlikte kan kaybeden mesleği canlandırmaya yönelik faaliyetler.

The Konya News ekibinden bahseder misiniz?

Genç bir ekibiz, editörlerimiz heyecanlı ve araştırmacı toplamda 5-6 kişilik dinamik, yeniliklere açık, dünyaya değerlerimizi tanıtmak, şehrin pozitif taraflarını ön planda tutmak için çabalayan bir kadro. Böyle bir ekibe öncülük etmekten onur duyuyorum.

The Konya News’in hedef kitlesi kimler?

Dışarıya yönelik bir gazete. Şu anda dağıtım raporlarımız üzerinden bakarsak, Türkiye’de Büyükelçiliği bulunan tüm ülkelerin Büyükelçilerine, ticaret ataşelerine, dış temsilciliklere ulaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca ilk etapta Avrupa’nın büyük kentlerinin Ticaret Odası, Sanayi Odası gibi kuruluşlarına gönderiyoruz. Bunun yanında büyük dış ticaret firmalarına ve Konya’da dışarıyla iş yapan 500’ye yakın büyük fabrikaların dış ticaret servislerine gidiyor. Gazete aylık yayınlanıyor. www.thekonyanews.com haber sitesi ise günlük haberleri takip etmeye gayret ediyor. Şu an gazete tirajımız 1000 adet baskı. Haber sitesi günlük trafiğimiz ağırlığı yurt dışı olmak üzere 500’e ulaştığını görüyoruz.

The Konya News yayına başladıktan sonra gelen tepkiler nasıl?

Beklentilerimizin çok üzerinde bir etkileşim aldık, bu kadar beğenileceği, bu alanda büyük bir boşluğu kapatacağını düşünemedik belki de ama gelen tepkiler harikaydı. Tüm yorgunluğumuzu ve endişelerimizi dağıttı, şevkimizi artırdı. Daha da heyecanlıyız şimdi.

The Konya News’in projeleri var mı?

Elbette en büyük çabamız ve ortak hayalimiz şehrin tanıtımına katkı sağlayarak, yatırımcıyı şehre çekmek. Bununla birlikte Konya’nın uluslararası arenada kazançlarını çoğaltması. Pandemiden sonra inşallah tüm Uluslararası fuarlarda The Konya News orada olacak.

 

Konya Bülten

Benzer Haberler